bugün

evlerde beslediğimiz hayvanlarda gözlenen durum.

şimdi gözlemlenen şu, biz insanlar uyuyoruz ama bir türlü zart diye kalkamıyoruz, on kere sağdan sola dönüyoruz, alarmın snooze tuşuna 50 kere basıp 5 dakika daha uyumak için 40 takla atıyoruz. hadi yataktan kalksak bile elimizi yüzümüzü yıkıyoruz, bir türlü açılmıyor o gözler, hep baygın baygın bakıyoruz. gene ayılamazsak bir kahve içiyoruz, velhasıl kelam en az yarım saat kendimize gelmek için çabalayıp duruyoruz.

ama hayvanlarımız öyle mi ?, örneğin bir köpek, hadi lan kalk çişe dediğimizde bile hooop 2 sn'de en derin uykudan uyanıyor, sanki saatlerdir uyanıkmış gibi kafayı sağa sola bir sallama, 2 vücudu esnetme hareketi, hoppidik kapının önünde.

ya da bir kuş, fifu diye bir ıslık çal, hemen cik cik cik, acilen yem bölgesine sorti, tünekten tüneğe akrobatik hareketler, arkadaş 2 soluklan, daha yeni uyandın.

ya da kedilerimiz, bu gene en mayışığı olmasına rağmen hoop hemen kucakta.

evdeki böceklerin uyuduğunu bile görmedim zaten, sürekli bir devingenlik var zaten ipnelerde.

haa, deseniz ki doğal yaşamda bir ornitorenk, bir kunduz böyle mi, işte onu kestirmek biraz zor, bunu kestirebilmek için daha çok neyşınıl, diskovıri izlemek lazım ki, onu da ben pek beceremiyorum. hele yaban tv hiç izlemiyorum, hayvanlarla dostluk adına habire silah sıkıyorlar gördüklerine. ama doğa ile içiçe bulunan arkadaşlarımız bunların da öyle ahım şahım sersemlik yaşadıklarını söylemiyorlar. haa, kış uykusuna yatan bir ayı, yılan için geçerli değil tabii bu söylemler, onlara top patlasa uyanmaz zanlımca, kim kalkacak lan zaten o soğukta ?

evet arkadaşlar, demek ki içgüdüsel olarak bu dostlarımız bizden ve çevredençok korkuyorlar aslında, bir rahat uyku haram bunlara. o yüzden zart diye hiç uyumamışcasına ayağa dikeldiklerini görebiliyoruz. şahsi fikrim bunları severek ve incitmeden uyandıralım.

işte tüm bu bilimsel bilgilerin ve verilerin ışığında diyebiliriz ki bu hayvanların çoğunda uyku sersemliği yoktur.
Kısa uyurlar çok uyurlar. Bizim gibi deliksiz uykuya gereksinim duymazlar. Evimizde güvende olmasak sanırım aynı uyku modelini benimserdik.
Sabahları uyandıran yok.Kendi keyiflerindeler, benide öyle bırak bendede olmaz