bugün

zavallı insandır. roman okumak kimsenin hayatı daha iyi anlamasını saglamaz. hayat içinde 400 sayfa yazının geçtigi türlü hayal gücüyle yazılmış kurmaca yazılardan ibaret degildir.
ROMAN OKUYUP HAYATI ANLAYAN iNSAN OLMAMASI DOLAYISIYLA OLMAYAN BiR iNSANDIR SÖZ KONUSU OLAN iNSAN. ZiRA KiTABIN SON SAYFASINDAN SONRA '' AA HAYATI ANLADIM LAN'' DiYEN BiRi ÇIKMAMIŞTIR SANIRIM. OKUMA ZEVKi BAK BÖYLE OLUR ŞÖYLE HAZ ALIRSIN GiBiLERiNDEN TARiF EDiLECEK BiRSEY DEĞiLDiR. BU GALiBA BiR YEMEĞi TATMADAN HAKKINDA YORUM YAPMAYA BENZiYOR.
yanlışlardadır ama hiç roman okumadan hayatı anladığını iddia eden insan kadar değil.
fanatik bir okuyucu olaraktan kısmen katılıp kısmen katılmadığım önermedir.

katılıyorum çünkü romanlar her zaman gerçeği yansıtmaz ve yaşanmadan öğrenilemeyecek şeyleri size öğretemez.

katılmıyorum çünkü hayatınızda gitmediğiniz yerleri size detaylı bir şekilde anlatır, oranın iç dünyasını sizlere sunar ve orada yaşananları anlatır.

romanın tanımı da zaten yaşanmış ya da yaşanması mümkün olan olayların anlatıldığı yazıdır. o yüzden de ön yargılı olmamak lazımdır. mesela kurtlar imparatorluğu'nu okuyup da burada anlatılanlar yalandır diyen pek az kişi vardır ki bunu yazan yabancı bir yazar olmasına rağmen türkiye'nin geçmiş yıllardaki siyaseti hakkında çok önemli bilgiler vermektedir. ayrıca bir roman sadece hayal gücüyle yazılmaz illa ki derin bir araştırma gerekir diyor ve kapatıyorum.
yazıktır kendilerine.
roman, insana empati kurmayı öğretir. ve yeni dünyalardan taze havadisler getirir. hiç roman okumayan yalnızca bir hayat yaşar. bin roman okuyan bin hayat yaşar.

(bkz: iyi ki kitaplar var)
malasef sanati sadece kitap okuyarak okuyacagini sanan insanla esdegerdir , dunyayi kurtaracak gibi gorunur ama zararsizdir karismayin kendi halinde kalsin .