bugün

doğu'da yaşanan olaylar hakkında bol keseden atan insanların yaptığı davranışlardır. kimin zorla oy topladığını göremeyecek kadar cahil, bilmediği konu hakkında yorum yapabilecek kadar ahmaktır. tam 8 yıldır doğudayım ve birgün köyümüze gelen bir dtp'li görmedim zorla oy isteyen ama oy vermezseniz köyünüzü boşaltırız diyen birsürü yetkili parti gördüm. hatta açık oy kullandırıldığına şahit oldum. bu yüzden pek ciddiye alınmaması ve kıç ile gülünmesi gereken yorumlardır.
tsk nın komuta kademesinde bulunmamış ve hatta hayatında silah tutmamış insanların tsk ile ilgili atıp tutması ya da vicdani red ve benzeri hakları götünden sallamasına benzer durumdur.
"çok gezen değil, çok okuyan bilir"e inanmış olan insanın tavrı.

ya da özel olarak tanımlamak gerekirse; doğu illerinde, mesela batman'da, doğmamış birisinin doğu'yu yorumlamasıdır.

mesela, siz, oğlunuzu doğurtan ebe kadının delikanlı oğlunun dağda olduğunu bilseniz, ne yapardınız? mesela ceketinizi, kravatınızı ona verir miydiniz; sırf "iş buldum" dediği için, terörden uzak durması için kıyafeti olmayan bir delikanlıya ?

ya o şehire, aslında parti mitingine katılmak için gitmişse?

siz, okuttuğunuz çocukların velilerinin size kötü gözle bakmasını kaldırabilir miydiniz? yolu olmadığı için her gün iki saat boyunca dağı tırmanıp okula gelmeye, iki saatte de gitmeye dayanabilir miydiniz?

düşünün ki, bir gün komşu köylerden birindeki okula kara kara, "dağ kaçkını" adamlar geliyor; "o bez parçasını akşama indireceksin" diyorlar. akşam gelip bayrağı indirmediğini görünce, bayrağı indirip, öğretmeni çekiyorlar göndere.

yarın, öbür gün belki de sizi asacaklarını bile bile derse devam ettiniz mi? her gece eski bir tüfeğe sarılıp uyudunuz mu?

oğlunuz sırf orada, batman'da, kendi vatanının sana yabancı bir şehrinde doğduğu için belki yanlış işlere bulaşacağından, belki de onların eline geçeceğinden korktuğunuz için büyükşehre geri dönmek nedir, bilir misiniz mesela?

ben öyle birini tanıyorum.