bugün

biraz hayalgücüyle, biraz yetinmeyi bilmekle alakalı, keyif veren daha çok çocuksu bir uğraştır.

halının çok fazla kalın olmaması ve oyuncak arabaya bir nevi arazi şartları sunmaması, yine halının simetrik desenlere sahip olması ve arabanında kendi içinde bir hareket dinamiği olması alınacak keyfin olmazsa olmazlarındandır.

hatta o desen de şerit bile yapılır...

edit: eksileyen tek arkadaşın arabası mı yoktu, halısı mı bilemedim ...
başlığı açana kardeşçe hisler beslememe sebep olan çocukluk oyunumuz.
çocukluğumun otobanlarıydı. (bkz: hey gidi günler)
Hele araba ev terliğiyse hayal gücü sınırsızdır.
hayal dünyası geniş çocukların yapabileceği hadisedir.
başlığı açana kardeşçe bir sevgide benden gelsin.
o desende az mı peşimizden trafik polisi kovaladı, o halının desenlerinde yarış yapan nesiliz biz...
halının bir ucu edirne olurdu bir ucu kars.
(bkz: matchbox)
her çocuğun üzerine farzdır. Yapılmadığı takdirde evrende oluşacak kara delikleri bana sormayın.
bizde çocuktuk.
çocukluk yıllarını anımsatır.
Ne yarışlar olurdu orda bea... şimdi kucuklugume döndüm araba koleksiyonum hala durur.
bizde geçtik o yollardan.
o arabanin tekerlerinin bagli oldugu cubuktan toplanan saclardan sonra hiza hiz katilir.
hemen hemen her çocuğun halıların kenarlarındaki köşeli desenleri tek şeritli yola çevirmeleriyle ziyadesiyle zevk verici bir unsura dönüşen çocuk fantezisidir. zira gerçektir o. en az babasını araba kullanırken gördüğü kadar gerçektir. bu konuda hatırladığım bir şey de misafirliğe giderken en az bir veya iki oyuncak arabamı alırkenki heyecanımdır. gittiğim yerde bambaşka yollar göreceklerdir çünkü arabalarım. çocukluk işte... böyle şeylerden zevk alıyormuşuz.
araba kullanılırken şeritten ayrılmamak için bir söförden daha dikkatli olunan zamanlardı. özledim valla keşke hala halı desenin de araba kullanıyor olsaydım.
şimdiki halılarda çok zor bu iş. en azından eski halıların köşeleri bildiğin çift şeritli yoldu. sanki çocuklar araba sürsün diye dokunmuş.
Erik ağacına dalmamis, eline hic misket almamış, taso oynamamış ve mahalle macında kavga etmemis neslin yasamadigi eylemdir.
bizim zamanımızda bunlardan yoktu, büyük haksızlıktır:
görsel
görsel
eeee o çizgiler için halı bile seçilirdi.
halının desenlerinin çerçeve kısmının otoban olarak hayal edilmesi ile filizlenen eylemdir. küçük kırmızı kamyonumla az mı uzun mesafe yolculuğu yaptık odalar arası.

bir başka versiyonu da balkon duvarında yapılır.
Kız çocuğu olarak küçükken abimle sürekli oynadığım oyundur.