bugün

gün itibari ile genelkurmay'ın dünkü basın açıklamasına chp'nin verdiği yazılı tepkide geçen cümledir. bu açıklamaya cevap verdiklerine göre hakaret edilen kurumun kendileri olduğunu kabul etmişlerdir.

http://www.nethaber.com/H...ina-CHPnin-yaniti-Hakaret
chp'nin tsk'ya ayar verme çabasıdır. hayır anlamıyorum bütün oklar tsk'ya çevrilmiş. sonra sustuklarında niye susuyor asker diyorsun, konuşunca hakaret etti oluyor. sen çeneni tutmasını bilmezsen o da sana cevap verir. ayrıca yayınlanan açıklamada ve basın toplantısında ben herhangi bir hakaret unsuru laf işitmedim veya okumadım. hakaret göreceli bir kavramdır. sen nasıl bakıyorsan aynaya ancak o şekilde görürsün. deniz baykal ve tayfasının kendilerince ülkemi seviyorum politikaları ancak koltuk sevdasından ibarettir. zaten deniz baykal muhteşem bir siyasetçi olsa bugüne kadar düştüğü komik durumların hiçbiri sanırız ki oluşmazdı. ben asıl genelkurmay başkanın psikolojik olarak sağlığından şüphe etmekteyim. çünkü taş olsa çatlardı bunca laftan sonra. dileriz ki kendilerine birşey olmaz üç beş çapulcu yüzünden.
(bkz: chp ve mhp nin lafı çevirmeleri)
aslinda bu sozu soylemesi gereken chp degil tsk olmaliydi ama "yavuz hirsiz ev sahibini bastirir" hesabi, biraz da masa ustunde oryantal hareketle, zeytinyagi huviyeti gosterilmekten baska bir sey degil. fakat asil sorun bu degil. asil mevzu asker uzerinden siyaset yapilmasidir. simdiye kadar elimizde deger olarak gorunen ne varsa siyasi duzlemde rant malzemesi yapmaktan, oy kaygisiyla tuketmekten cekinmeyen siyasiler icin bu anlasilmaz bir durum degil. laiklik, cumhuriyet, din, ataturk... vb. sabika kaydi uzun.

burada asil dikkat ceken bunu chp'nin yapmasidir. o chp ki yillardan beri turk siyasi hayatinin basrolu, esas oglani olmus, cok partili hayata gecilmesiyle halktan bir kere bile icazet alamamis, kendini rejim muhafizliginin arkasina saklamis, yeri geldiginde askerle kol kola girmis; gelir dagiliminda yasanan sorunlar, issizlik, her gun artan varoslar,vb. bir suru soyal sorunu olan bir ulkede bile sosyal demokrat gecinip her secimde nal toplayan chp, simdi kalkmis asker uzerinden iktidara yukleniyor.

27 nisan bildirisi karsisinda bile delikanli davranamayip, demokratik surecin asinmasina sebep olan, cumhurbaskanligi seciminde solugu anayasa mahkemesinde alip, ne idugu belirsiz bir 367 meselesiyle sistemi kilitleyen chp simdi kalkip kendince efeleniyor. neymis efendim asker abd'nin baskisiyla cekilmis, yok icerde parca birakilmis vs. vs. bir suru kuru gurultu. tabi bunun altinda biraz da askere sitem var aslinda. cunku asker eskiden oldugu gibi demokrasiye mudahele etmiyor. 28 subat sureci ve 27 nisan bildirisinden sonra o kadar tartisma yasandi, hatta chp kalkip 411 oyla kabul edilen bir yasa icin bile uzlasma olmadigini iddia etti ama asker hicbir sekilde tarafini belli etmedi, daha dogrusu chp'den taraf olmadi. o yuzden boylesine hassas bir meseleyi bile ic siyaset malzemesi yapmaktan, daha kotusu askeri bile yipratmaktan cekinmiyor. basbakan bile enteresan bir sekilde cikip, "muhatabiniz benim, askerle ugrasmayin" diyor ama bu bile chp'yi kesmiyor. daha iki gun once cumhurbaskani aciklama yapip "ben cekilme tarihini biliyordum" diyor ama chp hic gaz kesmiyor nedense.

en cok zorumuza gidense bu ulkenin kurucusunun kurdugu bir partinin cikip kavgada bile soylenmeyecek laflarla bu ulkenin onurunu, haysiyetini bes paraya satmasi degil mi? buyukanit pasa diyor ki bu sozlerinizle pkk'ya itibar kazandiriyorsunuz ama dinleyen kim? sonra da kalkip "hakaret haksizligin karinesidir" gibi baba bir laf edeceksin torbayi doldurmak icin. topraga dusen o fidanlarin acilari henuz ter u tazeyken ve daha yaralarimiz kabuk baglamamisken...