bugün

Hac yapılması farz olan bir durum. Peki bu dünya düzenin de hacca gitmek yerine ki oraya en az 20 - 30 bin tl arası gidiliyor tabi daha fazlasını verenlerde var lüks oteller, kabe manzaralı vs... diyip para katlanıyor neyse sözüm şu o kadar parayı vereceğimize araplara halkına da faydası yok bu itlerin o halde kendi ülkesinde fakir olan ama öyle geçim sıkıntısı çeken değil yaşıyoruz biliyoruz nice çok kötü durumda olanlar var bunlara yardım edilse daha iyi olmazmı? Niyet edilen hac ama parası kadarı ihtiyaç sahiplerine verilse bu hacca gitmiş gibi sayılmıyormu daha doğru değilmidir acaba.
"elmalı soda yok, sade içiver noolucak?" diyen kantinci amcayla benzer mantığı taşıyan önerme.
hac farzdır ve gidilmesi gerekir böyle birşey kesinlikle söz konusu olamaz. fakat haca birden fazla gidenler için gayet mantıklı bir durumdur.
daha işe yarar bir davranıştır. ancak dinen farz olan bir ibadetle kıyaslanması da gereksizdir.
şimdi şu açıdan bakalım:

suudi arabistan likit parasının tamamını amerikada belli başlı bankalarda tutuyor.~~
söz konusu bankalar aynı zamanda amerikan silah endüstirisini de mali açıdan destekliyor kredilendiriyor.

söz konusu şirketlerin ürettiği silahlarla ırakta afganistanda filistinde müslümanlar öldürülüyor.
amerikan tankları suudi arabistan çöllerinde tatbikat yapıyor.
israil savaş uçakları suudi arabistan hava sahasında eğitim yapıyor.

sonuç:ortalama bir hacı 2000 tl para bıraksa suudi arabistanda,bu para doğrudan amerikan bankalarına gitse..........................................
............................*
saçmalıktır. Onun yeri ayrı bunun yeri ayrıdır. ikisini kıyaslamayınızdır.
tercih edilmesi gereken asıl şey; hac yerine bir fakire yardım etmeyi bir kenara bırakıp bir üniversite öğrencisini cemaat kucağından kurtarmaktır.
bilihir ki bundan büyük sevap olmayacaktır.
haşa ama allaha akıl öğretmek gibi oluyor biraz denen önerme.
islamın şartları nettir, onlara alternatif önermek ise kimsenin haddi değildir.