bugün

henüz birkaç yıl önce bilim adamları tarafından tesbit edilen, 5 milyar yıl sonra gerçekleşeceği öngörülen, bizim için olmasa da aslında gayet sıradan bir astronomik hadise.
evrenin bir kaçınılmaz bir yasası olarak karşımıza çıkan hadisedir. bizim sistemimizin tek yıldızı olan güneş diye adlandırdığımız yıldızlar belirli bir zamandan sonra içinde bulunan helyum tükenmeden önce fazladan bir ısıya dönüşerek genişlemeye başlayarak yine bir süre sonra da küçülmeye giderek beyaz cüceye dönmektedir. tabi yıldızın büyüklüğüne ve enerji kaybına göre ani içe çökme sebebiyle kara delikleride oluşturduğu gözlemlenmektedir.
o zaman kadar insanların bir şekilde başka bir gezegene kapağı atmasını gerektiren durumdur.
yemekteyiz programını anımsattı bu bana. Güneşin her boku yemesine 1 puan veriyorum.
(bkz: onun ben a koyayım)
bu olay gerçekleşmeden 4 milyar yıl önce yani bu tarihten 1 milyar yıl sonra güneş'imiz yavaş yavaş enerjisini kaybetmeye başlayacak. enerjisini kaybetmeye başlayan güneş gittikçe büyüyecek ve püskürttüğü alevler çok daha ileri noktalara erişebilecek. bunun nedeni ise ,çok basit bir biçimde açıklamak gerekirse, güneşin yakıtı azaldıkça füsyon reaksiyonlarını kontrol eden ve güneş'i dışarı doğru patlamasını engelleyen yerçekimi gittikçe azalacak. haliyle bu füsyon reaksyionları basit bir fizik kuralı ile daha ileri noktalara sıçrayabilecek ve güneş'in dış katmanları giderek büyüyecek. bundan 1 milyar yıl sonra güneş günümüzden binlerce kat yakınımızda olacak ve dünya üzerindeki okyanuslar yavaş yavaş yok olacak. bundan 1 milyar yıl sonra, dünya dışarıdan bakıldığında venüs benzeri bir gezegen haline gelecek ve üzerinde yaşamak imkansız hale gelecek. ve süreç içerisinde güneş, yaklaşık 5 milyar sonraya denk geliyor, daha da büyüyecek ve en sonunda dünya'yı eritmeye, dev bir sıvı metal yığınına çevirecek. ve sonucunda güneş, bütün yakıtını tükettiğinde kendi yerçekimininde etkisiyle patlayacak. bütün gezegen sistemi alt üst olacak ve güneş beyaz bir cüceye dönüşecek. dünya için bilimsel anlamda kıyamet bu demektir. zaten bu çağa gelmeden önce insanlar hem dünya üzerinden, hem de evren üzerinden yok olacaklar.
insanoğlunun her türlü seve seve ya da diğer türlü yok olacağının göstergesidir.zaten 1 milyar yıl sonra gezegende hayat sürmek imkansız olacaktır.