bugün

çevremizde bolca bulunan akp'lilerdir.

bu borç ilk çıktığı zaman akp'li arkadaş ve babasıyla bir tartışmamız olmuştu. ben bu sistemin saçmalığını söylerken onlar inatla savundular, öve öve bitiremediler.

ben gelir testi yapmıştım. bir kaç ay sonrada onlar gelir testi yaparken yanlarındaydım. arkadaş formu doldurup gelirlerini yazmıştır(2 emekli maaşı ve 3 kira geliri) fiyatı tam olarak hatırlamıyorum ama bugünün rakamlarıyla ortalama 4000 yakın bir rakamdır. sonra sıra giderleri yazmaya geldi. babası aldı eline kalemi; yiycek, giyecek, içecek, faturalar vs. vs. derken gelirden 150 tl düşük bir rakam çıkardı. sonrada bu rakamın asgari geçim parasının altında olduğu için oğlundan prim borcu alınmayacağını söyledi. ben ise " ya x amca, o işler öyle olmuyor. onlar senin giderini umursamadan sadece gelirine bakıyorlar" dedim. x amca ise "olur mu öyle şey ? benim gelirim bende durmuyor ki işte gidiyor" falan fistan laf geveleyip bu gss'yi övdü de övdü.

bir kaç ay sonra bunları yine gördüm. arkadaşa sordum ne olduğunu "borç çıktı bende ödeyecekmişim" dedi. hemen dönüp "x amca ben dememiş miydim çıkar diye" dedim. o ise "olsun çıksın sonuçta ödeyeceğimiz para belli sen bu olmadan önce hastaneye gitsen ne olurdu biliyor musun ?" dedi ve yine övdü de övdü...

uzun bir süre bu konu hakkında pek konuşmamıştık. taa ki bir kaç ay önce arkadaş ben babası falan otururken arkadaşın sıcak çay içmemesi sonucu merak edip "neden içmiyorsun" diye sorana kadar. arkadaş dişinin ağrıdığını söyledi. bende " ee olum hastaneye gitsene" dedim. utanmaz arlanmaz demez mi "kardeş gss borcunu ödemedik birikti baya hastane tedavi etmiyor" diye hemen döndüm x amcaya "ee x amca o kadar savunuyordun niye ödemedin borcu ? diye sordum. ee çocuğu ne ki babası ne ola ? adamın verdiği cevaba bak "niye ödeyelim ki devlet siler onu"

eminim hala ödememişlerdir. silinmesi için bekliyordur. yavşakta hala hastaneye gitmemiştir.
(bkz: deveyi diken insanı siken)
Büyük bir çelişki içindedir. hükümet onu düşünerek hareket etmiştir. oğlundan alacağını babasına emekli ikramiyesi zammı olarak geri dönecektir.