1. 1.
  modern görünmeye çalışan bir kısım batı taklitçisi kendini bilmezin hezeyanıdır.

  görücülük müessesesi türk milletinin neredeyse genlerine işlemiş eşsiz geleneklerden biridir. milyonlarca mutlu evliliğin temeli görücü usuluyle atılmış ve bu evliliklerden vatanına milletine hayırlı pek çok çocuk dünyaya gelmiştir. şarkılara, türkülere esin kaynağı olmuştur.

  büyük türk sanatçısı sezen aksu ünzile şarkısında şöyle der: "inci gibi dişi/görücü bilir işi." buradan da anlaşılacağı üzere görücü, kimin kime yakışacağını, kimin kiminle evlenmesi gerektiğini hakkıyla bilendir.

  evlilik işi ciddi iştir, şakaya gelmez. evlenme çağına gelmiş gençlerin kiminle evlenmesi gerektiğine karar vermesi gereken, görmüş geçirmiş aile büyükleridir. "kızı kendi haline bırakırsan ya davulcuya kaçar ya zurnacıya" vecizesinin ana fikri de görücü müessesesinin gerekliliğidir.

  hal böyleyken, izlediği üç beş amerikan filminin etkisiyle görücülük müessesesini eleştiren, tanışarak, sevişerek evlenmenin doğru bir yol olduğunu savunan yeni yetmeler tarihin süzgecinden geçerek günümüze dek ulaşan görücülük geleneğine, dolayısıyla türk aile yapısına büyük zarar vermektedirler.
  1 -2 ... ishguzar