bugün

maalesef sadece türk toplumu olan toplumdur.
nasıl bir gericilik, neye göre gericilik şeklinde bir açıklama beklediğim başlık. neyin gericiliği arkadaşım? bi açıklayın hele. ya da ilericiliği bi açıklayın bize. ben inançsız bir insanım. ilerici miyim şimdi? babam namaz kılıyor o gerici mi? haftasonu arkadaşlarla rakı balık yapıyoruz en ilerici biz miyiz? peki o gerici dediklerimizden bazıları tıp, mühendislik falan okuyorlar. namaz kıldıkları için, türban taktıkları için gerici mi hala onlar? ama doktorlar mühendisler aynı zamanda? peki ilericiler neye göre ilericiler? evde oturup cumhuriyet gazetesi okudukları için mi? atatürkçü oldukları için mi? gericilik,ilericilik arasındaki ayrımı neye göre yapıyorsunuz? gözünüzü yoranlar gerici yormayanlar ilerici mi oluyor? dinle bu güne dek tek bir teması olmayan ben, maalesef ilerici olduklarını iddia edenleri gerici olarak görüyorum. 1930ların hayalleriyle yanıp tutuşmaktasınız. ama bunun adı ilericilik değil faşizmdir. insanlara özgürlüklerini verin. onlar yollarını bulacaklardır.
(bkz: gericilerin çağdaşlaşmaktan bahsetmesi)
maalesef, sadece, sanırım, sandımdı, gibi, galiba, ama, fakat, habu çiç çi çi çi, toplumu olan toplumdur, toplumu
toplumla toplumsallaştıran.
-kamu kuruluşlarına dini simge sokma istemi gericiliktir.
-herkesin başkalarının haklarına tecavüz etmeden özgürce yaşaması ilericiliktir.
-bazı şeyleri anlayamayacak yaşta olanları kendi yaşam biçimine göre eğitmek gericiliktir.
-basının tamamen özgür olması ilericilik.(modern)
-basın hükumet aleyhine yayın yapamıyorsa gericiliktir.
-dini inançlara saygı ve hoşgörü ilericiliktir.
-alkol içenlere linç girişiminde bulunmak gericiliktir.

kısacası herkesin birbirine hoşgörü ile yaklaştığı, inançların yargılanmadığı, başkalarının hayatlarına müdahale edilmeyen toplum çağdaştır. bu paylaşamamazlık niye ? neyi kimden kaçırıyorsunuz ? allah'ın elçisi olmadan onun adına konuşmak nedir ?
(bkz: kapanmanın özgürlük olduğunu sanmak)
(bkz: açılmanın ilericilik olduğunu sanmak)
çağdaşlığın allaha emanet olduğu bi çare faniler topluluğudur.
güncel Önemli Başlıklar