'Aile yapısı' adı altında çocuklara bunları öğretiyorlar: Berdel, levirat, taygeldi... eşi ölen kadınları köy ahalisi grup kurup, gerici bahanelerle kucaktan kucağa dolaştırıp çatır çutur sikiyor, buna da ahlak ve namus diyor arlanmaz, utanmazlar.

görsel
https://haber.sol.org.tr/...l-levirat-taygeldi-388197
Ortaokul ve lise müfredatında yer alan “Türk Sosyal Hayatında Aile Yapısı” isimli derste, öğrencilere "levirat", "sorarat", "berdel" ve "taygeldi" gibi kavramların öğretildiği ortaya çıktı.

Ortaokul ve lise müfredatında seçmeli dersler arasında yer alan ancak kimi okullarda fiili olarak zorunlu tutulan “Türk Sosyal Hayatında Aile Yapısı” isimli ders tepki çekti.

2023-2024 eğitim öğretim yılında müfredata giren ders, Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesinde “Aile kültüründeki bozulmaların toplumsal yapıyı olumsuz etkileyeceği üzerinde durulacak olan derslerde, ailevi değerlerin gelişimine katkı sağlayacak örf, adet ve geleneklere değinilecek” ifadeleriyle duyurulmuştu.

Müfredata bu yıl giren ders, toplam 72 saatlik öğretim programını içeriyor. Ders, seçmeli olarak görünse de bazı okullarda zorunlu olarak okutulduğu iddia ediliyor.

Seçmeli olmasına rağmen kimi okullarda fiili olarak zorunlu tutulan dersin müfredatı da tepki topladı. Çocuklara ders kapsamında birden fazla kadınla evlenmek, kardeş çocuklarının evliliği, eşi ölen kişinin eşinin kardeşiyle evlenmesi gibi kavramların öğretildiği ortaya çıktı.

Ders kapsamında çocuklara öğretilen kavramların bazıları şöyle:

Levirat: Eşi ölen kadının, eşinin erkek kardeşlerinden birisiyle evlendirilmesi
Sorarat: Eşi ölen erkeğin, eşinin kadın kardeşlerinden birisiyle evlendirilmesi
Berdel: Evlenecek iki erkeğin, ailelerindeki kadınları karşılıklı olarak kendilerine eş olarak seçmesi
Taygeldi: Eşi hayatını kaybetmiş olan bir kadın ve bir erkeğin, hem kendilerinin hem de çocuklarının evlenmesi