bugün

Ailelerin görüşmesi bakimından pek tabiki hoş olsa da hatta formaliteden de olsa bu işler yine de kızları mal yerine koymuş gibi hissetmenize sebep olur.

Bunun yerine efendim, sizde uygun görürseniz çocukların evlilik yolunda atacakları adım için müsadenizi rica ediyoruz. Dersin.

Modern, demokratos, laik ailelerde bu böyledir. Biri benden kızımi istede fena bozardım mesela.

Mal mi lan benim kızım? Sen isteyeceksin ben vericem sonra senin olscak filan. Yok öyle istemek filan. Kendine guvenen bu mesuliyetin altına girer.

Onlar bizim prenseslerimiz ve herkes haddini bilecek.
Açıkçası ben bu ülkede kültür yıkımına teşebbüs eden insanları anlayamıyorum. Bakın arkadaşlar adı üstünde bu bir kültür, toplumu temel alan ve aynı zamanda toplumu temellendiren bir unsur bu. Bu işin böyle olması gerekiyormuş ki o zaman böyle yapılmış ve insanlar bunu unutmamak üzere benimsemişler.

Kimse sizin annenize kardeşinize veya karınıza çıkıp da taşınır mal muamelesi yapmıyor. Çünkü herkes bu işlerin böyle olduğunun farkında amk. insan satmak eski romada kaldı kendinize gelin kültürünüze sahip çıkın.

Dipnot: kız isteme merasimi ile başlık parası konusunun aynı kefeye koyulmaması dileklerimle.
Hayalinde canlandır, bi kızın var ve çok seviyosun ama gel gör ki lavuğun biri aynı başlıktaki gibi düşünüp kızını sana sormadan nikahlıyor. Tabi kızında saf olabilir ve bu herife kanabilir... şimdi ne düşünüyorsun ?
gelenekler bize geri zekalı atalarımızdan kalan saçmalıklar bütünüdür. ben gelenekselleşip arkasında mantık olan hiçbir şey görmedim.
o yüzden fazla takılmamak lazım. eskiden kadınlar mal olduğu için belki ondan böyle bir şey çıktı o kadarını tam bilmem ama saçma durumdur yani.