bugün

"-iyi günler mustafa bey'le görüşmek isterdim.
-ıı kendisi şu anda toplantıdalar. hangi konuda görüşmek için ararsınız?"

gibi komik diyaloglara neden olan ve özellikle telefon konuşmalarında, kâh geniş zaman, kâh geniş zamanın hikayesi yapılarında kendini gösteren durumdur.

halbuki adam gibi, "görüşmek istiyorum" de, kipi kaydırmanın ne anlamı var.?
'' nezaket en kolay yapılan şeydir '' ...
nerden gelirsin, kendini ne sanarsın, ne yaparsın, nerede yaşarsın vs. şeklinde konuşan bulgaristan göçmenlerini kapsamaz...
telefonda geniş zamanda çekimlenen eylemin asilliği başlığıyla bi yazı döşeyecektim. aramaya inandım, güzide insanların benzer şeyler yazdığını gördüm. o yüzden bu başlığa kusuyorum.

artık vitrin önemli hafız, vitrinin kadar çapın olduğu varsayılıyor.

hukuk bürosuna girdiğinde siyah deri koltukta otururken daha rahat bayılıyorsun parayı ya da bi muayenehanedeki sosyetik dergi sayısı ne kadar fazla ve ne kadar güncellerse içerideki dahiliyeci o kadar vasıflıdır artık senin gözünde.

bu kolpa şekilciliğin bi başka yansıması da 'sekreter' konusunda karşımıza çıkıyor. aradığın adamın sekreteri önemli. yani olmazsa olmaz değil elbet ama illa ki bi izlenim bırakıyor. sekreterin diksiyonu, üslubu hatta sesindeki çekicilik.

tam da bu noktada geniş zamanlı kolpalıklar çarpıyor yüzümüze. buyrun:

+ mehmet beyle görüşecektim.
- mehmet bey toplantı yaparlar.
+ o zaman ben sonra ariyim.
- kim arar?
+ memduh ben amnskym. memduh, baya memduh işte. sen azeri misin yavrucum ya da gürcistandan siyasi sığınmacı olarak mı geliyorsun? neden böyle bi lisan peşindesin? kim arıyor demek varken niye geniş zamana yayıyosun? o mehmet denen göt çıkmayacak mı o toplantıdan? sabah akşam toplantı mı yapıyor pezevenk?

kolpalık lan geniş zamanlarda yaşanan asillikler. kibarlık, telefon adabı falan diye de ötmesin kimse bik bik..