bugün

ne zaman geçmişte, tarihte yaşanılan başarılarla övülülüp, özlem duyulsa çok bilmiş ilerici, her daim geleceğe bakan(!) birinin çıkıp 'geçmişe takılıp kalıyorsunuz, geleceğe bakın geleceğe bu yüzden gelişemiyoruz biz işte!' demesiyle gün yüzüne çıkan batma durumudur. batma değildir belki, rahatsız olmasıdır. belkide haklıdır amcam. kim bilir. genelde bu batan kişiler ise osmanlı ve ondan önceki türk devletlerine pekte sempatiyle bakmayan, yaptıklarını eleştiren amcamlardır.

herne ise.

ama şimdi biz cümle olarak bunu kurup söylediğimiz de bir an da geleceğe bakmadığımızı, kafamızı kuma soktuğumuzu geçmişte takılıp kaldığımızı nasıl çıkartabiliyorsun işte buna anlam veremiyorum arkadaşım. kendi adıma konuşuyorum, başkası beni ırgalamaz. geçmiş geçmiştir, geride bırakmak gerekir biliyoruz, ama övünülcek ve gurur duyulcak şeyler varken bunları kullanırım ben elbette. sende kullanmalısın, devlette kullanmalı. ibretlik ve yaşanmaması gereken utanç verici olaylardan da ders çıkartmak gerekir her zaman. daha iyi bir gelecek yaşamak adına.

ama işte 'geçmişe takılıp kalmayın, sizin yüzünüzden gelişemiyoruz!' lafını edersen işte orda duracaksın, artık düşünerek konuşmaya başlaman gerektiğini anlaman gerekecektir.
(bkz: çocukluğunu özlemek)