bugün

gazetelerin kullandığı dilin veya diğer bir türüyle üsluplarının çok ağır olmasıdır.

arkadaşlar, hepinizin bildiği gibi bilgi çağında yaşıyoruz. artık bir bilgiye ulaşmak, su içmekten daha kolay hale geldi diyebiliriz. bunun hep iyi hem kötü yanları var ama ben burada biraz kötü yanlarını ele alacağım. umarım yazıyı sonuna kadar dikkatli okursunuz.

bizim evde bir alışkanlıktır, her gün posta gazetesi alınır ve eve alınan gazeteyi okumak 11 yaşındaki kardeşimden tutun, babama kadar ailecek sevdiğimiz bir iştir. fakat sadece posta için değil, her gazetede sürekli gözüme çarpan bir şey vardı; dili o kadar açık ki! düşünün 11 yaşındaki bir çocuk o gazeteyi eline aldığında ona bir cinayeti bütün çıplaklığıyla anlatan haberler var.

yanlış anlamayın, ben sansüre kesinlikle karşıyım. ama bu kadar açık bir dil kullanılması beni rahatsız ediyor.

diyeceksiniz ki "sanane". sanane değil işte. benim 11 yaşındaki kardeşim bana gelip "abi gazetede bir şey okudum. adam karısını ve çocuklarını öldürmüş." veya "gazetede gördüm de penis ne demek?" diye soruyorsa bence bir problem var.

hadi benim kardeşim geldi bana sordu. ya gidip saatlerini geçirdiği internette bunları arasa? düşünün sonra psikolojik olarak yaşayacağı problemleri...

mesela alın size google' da penis diye arayınca çıkan sonuçlar: http://www.google.com.tr/...&ie=utf-8&q=penis

nasılmış?..

dediğim gibi hiçbir gazeteyi sorumlu tutmuyorum. sansüre de karşıyım. ama bu dil ağır değil mi?