bugün

bank asya ya düşürülmese bile sezon sonu düşme potasında olacaktır. düşürülürse spor toto 2. ligde kırmızı veya beyaz grupta 3. lige düşmeme mücadelesi verecektir. daha da fenası uefa için tek çaresi olan 30 sene aradan sonra kupayı almak için tüm gücünü kullanmaya çalışacaktır yine alamayacaklardır efenim.
çükü tutarlar efem.gerçi yine tuttular ya.
1. şikenin olduğu ayan beyan ilan edilecektir.
2. tff nin son derece karaktersiz bir kurum olduğu ilan edilecektir.
3. türk futbolunda kuralların geçerli olmadiği, günlük kazançların daha önemli olduğu ilan edilecektir.
4. uefa ya ve fifa ya karşı siki tutacağimiz ilan edilecektir..

çünkü tff kuralları der ki. müsabakada şike varsa küme düşürülür. bakın düşürülebilir değil düşürülür, puan silinir.
(bkz: şampiyon)
3-5 maç fazladan satın almasını gerektiren durum olurdu.
beşiktaş ın şampiyon olması.
galatasaray ın şampiyon olması.
bursaspor un şampiyon olması.
sivasspor un şampiyon olması.
kayserispor un şampuan olması.

vb...
2.lige düşecektir. çünkü ligde kalması için en az 65 puan toplaması gerekecektir. 65 puan topladığı halde, 35 puanı olacaktır. 35 puan ile belki lige kalabilir. Ancak, bankasya 1. lig hafife alınmamalıdır. çoğu zaman süperlig kalitesinin üzerinde maçlar oynanmaktadır. ayrıca fenerbahçe takımı dağılacaktır. futbılcuları gidecek, yabancıları gidecektir. ayrıca bankasyada şike yapmaya cesaret edemeyecektir. o yüzden bir dahaki sene fenerbahçeyi, tff 2.lig beyaz veya kırmızı grupta görebiliriz.
basit bir matematik hesabı ile fenerbahçe işin içinden çıkardı. 30 puan demek , 30 bölü 3 ten 10 maç demek. normal zamanda en az 10 maç şike yapan fener bir 10 maç da daha şike yapardı. bu da toplam 20 maç eder. ligde 17 takım var. bu da bize gösterir ki bazı takımlarla iki kere masaya oturulur. belki onlar da 2 alana bir bedava filan yaparlar. ha bir de teşvik işi işin içine girerse fenerbahçe 3 alana bir bedava kampanyalarından bile yararlanabilir. ne de olsa anadolu amıdolu bir halde trabzon düşmanı... (tabii ki hepsi değil)
bank asya'da yer almaktan daha iyi bir hadisedir: şampiyonlar ligine gitmemiz önündeki engel kalkarsa ekonomik anlamda tekrardan toparlanılır. biraz polyannacılık yapıp ligi ilk 5 içerisinde bitirse diyelim seneye avrupa'da olmayı garantiler.(türkiye kupasını alırız demiyorum diyemiyorum). toparlanış süresi ligin kalitesinin düşüklüğüne oranla daha hızlı olur.
bu sezon; beşiktaş'a 28, galatasaray'a 36 puan fark attığımız düşünüldüğünde, eksi 30 puanla lige başlarsak daha çekişmeli bir lig olacaktır.

not: talimatlar net. içinde bulunduğumuz durumda eksi paunla lige başlamamız söz konusu değil. ben bu girdimde, "olsaydı ne olurdu"yu değerlendirdim.
ligde kalabilmesi için şampiyon olacakmış gibi bir performans göstermesi gerekir. 70 puan civarı toplarsa ligde kalabilir.
gecen sezon buca sporuın 26 puanla dustugunu hatırlarsak 26+ 30 = 56

fenerbahcenin her yıl ortalama 75 puan topladıgını hatırlarsak;

muhtemelen gecen seneki gs den daha iyi yerlerde olacaktır.