bugün

faizin islamda haram olması durumundan ortaya çıkmış kurumlardır. adı üstünde işleyişlerinde faize yer yoktur. bu dersi alana kadar ben bile çoğu insan gibi " faiz sözcüğü yerine kar payı kavramını kullanıyorlar aynı şey değil mi arkadaş? " gibisinden söyleniyor pek ciddiye almıyordum bu katılım bankacılığını. ancak işleyiş sistemini incelediğinizde bir çok fark görebilirsiniz. bu bankaların klasik bankalardan en büyük farkı yapılan her işlemin reel ekonomiye bir katkısı olmasıdır. 2008 krizi sonrası eski imf başkanı yaptığı bir açıklamada "dünyada daha fazla katılım bankası olsaydı, bu sektör daha büyük bir hacme sahip olsaydı belki de kriz yaşanmayacaktı. " demiştir. bunun en büyük sebebi az önce dediğimiz olaydır. ayrıca bazı atıl fonlar da bu bankalar sayesinde reel ekonomiye kazandırılır. örneğin, faizin haram olduğu düşüncesiyle elindeki birikimi altın gibi ölü yatırımlara yatırmış bireylerin birikimleri bu bankalar sayesinde ekonomiye kazandırılmış olur. daha fazla bilgi için :

http://www.tkbb.org.tr/do...d/KATILIM_BANKACILIGI.pdf

küçük bir not : başlığın başıma kalması değil de daha önce açılmamış olması beni şaşırttı. ekşiye baktım orada da yok. cidden bu konuda çoğunluk yeni yeni bir şeyler öğreniyor sanırım. bu arada benim amacım da sadece bilgi vermekti zaten. yardımım olduysa ne mutlu bana.*
islami bankacılık fasafisosu.

(bkz: Faiz değil kar payı)
(bkz: Albaraka Türk)

Fakat yine de böyle kurumların olması gerektiğine inanıyorum. Yastık altı ve takı töreni gibi saçma sapan kültürleri bir nebze de olsa öğütüyor.