bugün

kabacası, cebindeki 10 lira 5 liraya dönüşüyor.
açıklıyorum neler olacağını arkadaşlar:

bankalara kullandırılacak fonun değeri %10 a çıktı. dolayısıyla bankalar da kurumsal müşterilere yansıtacak bunu %12-13 olarak. bireyseller iyice boku yedi %20 lerde falan kullandırılacak.

mevduat faizleri de yükselecek.

dolayısıyla millet diyecek ki lan amk borçlanmak pahalı, tasarrufa da iyi prim veriyolar en iyisi paramı bankaya yatırayım hiç risk almayayım. böyle dedikçe piyasadaki para bankalara gidecek ve piyasadaki tl azalacak. tl azalınca enflasyon düşecek.

ama bu esnada, yabancı yatırımcı diyecek ki: "lan ben mal mıyım risk alıyorum borsada, tahvilde bonoda, yatırayım mis gibi faizimi alayım %13-14 neyse. zira kendi ülkemde parama bir yılda %1 bile vermiyolar." sonra da çekecek parasını borsadan tahvilden bonodan.

borsa boku yiyecek anlayacağınız. ya bugün ya yarın. risksiz getirinin oranının yükselmesi risk iştahını azaltacak. evet erdem başçı öküzü vatan haini ilan edilecek. bankalar büyük zarar edecekler.

sonra efendime söyliyim, işten çıkarılmalar daralmalar gelecek.

şu sıralar kredi çekenleriniz varsa sabit faizli, büyük kardasınız.

gram altını olanlar yarrağı yedi çünkü gram altının fiyatı ons altın ve doların çarpılmasıyla elde ediliyor. çarpanlardan biri olan dolar siki tuttu. yarın 85 lerin altına bile düşebilir gram altın.

edit: borsa ilk başta olumlu tepki verebilir bu duruma arkadaşlar aldanmayın. zaman içinde düzeltir kendisini.
ülkenin büyüme oranı küçülür. yatırımcılar kredi çekmek istemezler. dolayısıyla yatırımlar azalır. buna bağlı olarak da uzun vadede işsizlik meydana gelir.
millet parasını faize yatıracağı için piyasada dönen tl azalacak ve tl nin değeri artacak arkadaşlar. 10 liranız 15 lira olacak. 5 lira değil.
iş adamların borçları artar. üst üste biner işten alınmalar başlar altın düşer.
yurt dışından ithal etmeye ucuz olduğu için alıştırılıp üretimi bıraktığımız gıda tekstil vb alışı fırlar.
patates 5 lira, salatalık 4 lira gibi oranla birlikte mutfak masrafı da çıkıyor.