bugün

faiz kazancının haram olduğu varsayımı üzerinden faiz geliriyle iyilik yapılıp yapılamayacağı sorunsalı.

ülkemiz de paralarını banka nezdin de faizsiz mevduat hesabında tutan işverenler çoktur. milyon dolarları bulacak rakamlar bankada öylece duruyor.
işveren o parayı işletsede işletmesede banka her halükarda işletiyor.

bir gün aklıma bir fikir geldi ve işverinimle fikrimi paylaştım;

-patron paralarınız bankada öylece duruyor. tamam siz faiz yemezsiniz kabul. fakat işçilerinize asgari ücret veriyorsunuz.
gelin paranızı bankada işletelim ve elde edilen faiz gelirini işçilere pay edelim.
banka her halükarda paranızı zaten işletiyor.

+işveren de bu konuda ciddi bir fetva veren olursa düşünebilirim dedi. ardından büyük bir cami imamına danıştık.

+imam; haram parayla bırakın iyilik yapmayı, para verdiğiniz işçilerinizide günaha sokarsınız... kesinlikle olmaz böyle bir şey deyip kesip attı.
-patron ; ben bu yapacağımdan iyilik beklemiyorum , sevap beklemiyorum , demesine rağmen kesinlikle olmaz yanıtını aldı
-imam- iyilik, sevap almazsın ama günaha girersin dedi.

hani bakınca ciddi paralar. ay da nerden bakmasanız 200 bin tl faiz geliri , 100 işçi olsa adam başı maaş hariç 2 bin tl.
(bkz: alo fetva)

(bkz: sorularlaislamiyet)
çiftçilerin tarlasını talan ettikleri için domuzları yakalayıp, kesip, ihtiyaç sahiplerine yedirmek gibi olan hadisedir. kısaca sevaba götürmeyecek bir olaydır.
(bkz: beni biriyle karıştırdın sanırım)