harika tespitlerle dolu güzel bir yazı.

''su hayatta plaza kadinlarindan daha tiksinc birsey varsa o da bu iki soyadli ev kadinlaridir. dikkat ediyorum listeme oradan buradan girmis birkac tane var bunlardan. genelde ortanin ilerisi gelir seviyesine sahip ayda 5-6 bin para kazanan kocalari olan, yaslari 30'a alttan ustten yakinsayan kadinlardir. cogunlugu memur ailelerde buyuyup oyle kendi halinde bir devlet universitesinde normal denebilecek bir bolumu bitirdikten sonra bir sekilde lotoyu tutturmak mi denir ne denirse artik ;zengin; bir adamla karsilasip evlenirler ve calismaktan falan vazgecip eslerinin sozunden fazla cikmayan, ama ayni zamanda da super ozgurlukcu gecinen insanlar olurlar.

o kadar ki mesela kendi soyadlarindan asla vazgecmezler ama eslerinin soyadini da tasimaktan gurur duyarlar ki ilkokuldan arkadaslari yillar sonra kendilerini aratip buldugunda ;vay bee, neclaya bak evlenmis atasehire yerlesmis, kesin zengin koca buldu haspa; diye cemkirip kisakanabilsin. soyle geriye bir bakiyorum benim annemde bir tane soyadi var, onun butun arkadaslari, akrabalarimiz, benim arkadaslarimin anneleri falan hep tek soyadli kadinlar. ne olduysa oldu biri turk kadinlarina gazi verdi eski soyadinizi da saklayin diye bizimkiler de bunu moda haline getirdiler.

neyse efendim, iki soyadi tasimanin cok bir onemi yok, isteyen istedigini yapar tabi ki ama ben neden bunlara uyuz oluyorum ona gelelim hemen. ozelliklerini sayalim bu hanimlarimizin:

1- her bayramda, yilbasi tatilinde facebook statu mesajlari soyle degisir:

pelin buduk guduk is yilbasinda uludag!!!!! cok usuyecek brrrr!

aylin cakir takir is temmuzda bodrum club bianca;da!!! bronzlasip guzellesecek

filiz yeliz bluz is bayram;da parise gidiyor. ispanya olmadi cunku ucak bileti bulamadi, cok uzgun

olm bunlar nerede yasiyor lan? sizde de yok mu boyle insanlar, sanki padisah konaginda yasiyorsun amina koyayim. bize ne lan senin nereye tatile gittiginden, hangi ulkede ne yaptigindan. insanlarin binlerce derdi varken aman da aman bronzlasacak da guzellesecek. bilgisayari kirasim geliyo yemin ediyorum.

2- kesinlikle hepsi ama hepsi bebek yapmistir ve butun gunlerini bebekleriyle ilgilenip kocalari kendilerini aldatiyor mu diye dusunmekle gecirirler. bebeklerini senin benim annelerimizin bizi sevdigi icin degil de sanki evliliklerinin de guvencesi oldugu icin severler. bilmiyorum belki de bana oyle geliyor. en bomba kismi ise, kendileri yetmiyormus gibi bebeklerinin de status update lerini facebooka postalarlar.

pelin buduk guduk: doruk cugum midesini bozmus cok rahatsiz.

--------aylin cakir takir: ayy sorma pelincigim, biz de yigitle kabiz olduk, kakamizi yapamiyoruz. (oha artik! ama bu konusma gercekten alintidir)

------- filiz yeliz bluz: ay kizlar ben size aile hekimimiz senol beyin telefonunu vereyim ona gidin hemen. maya da gecenlerde hastalandi, senol bey sagolsun hemen ayaga kaldirdi bi tanemi.

bunun uzerine ben daha yorum yapmiyorum

3- siyasi gorusleri chp solculugudur. yani sorsaniz solculuk sagcilik falan bilmezler ama dinci karsitligini solculuk sandiklari icin, chpnin;yi tam kendilerine gore bir parti olarak gorurler. benim sahsi kanaatim deniz baykal bile zamanla boyle insanlarin partiyi desteklemelerinden sonra ne icin partinin basina gectigini unuttu, artik komple onlar icin calisiyor. secim gununden sonraki birkac status update’ine bakalim hemen:

pelin buduk guduk: tehlikenin farkinda misiniz?

aylin cakir takir: canim izmir!!! artik butun umut sende, istanbuldan bizi atacaklar, cok uzgunum

filiz yeliz bluz: ac gozlerini turkiyem, vatan elden gidiyor!

dikkatinizi cekiyorum filiz yeliz bluz gecen bayram tatilinde ispanya olmadigi icin parise gitmisti. ulkesini de o denli cok sever yani.

bu ornek de baya bildigin gercekten alinma, sadece isimler degistirildi.

evet iste boyle bir kendini elit sanan kesim olusuyor sanirim turkiyede. uc bes kurus parasi olup kendini zengin sanan bir avuc sonradan gorme, her gun manda gibi yatarak, koca parasi yiyerek, 70 milyonluk ulke uzerinde hakki oldugunu dusunerek yasiyor. tiksiniyorum bu insanlardan, pelin;in kafasini alip ayline vurmak, ustlerine filizi firlatmak istiyorum.

bir de edit: burada alti cizilen nokta iki soyadli olmalari degil yasam stillerindeki bombosluktur. iki soyadi tasimalari yalnizca bu tip insanlarda cok fazla gorulen bir ortak ozellik oldugu icin basligi boyle acmayi uygun gordum. eger siz de iki soyadi olan ama orneklerdeki hayat tarzini tasvip etmeyen bir insansaniz lutfen alinganlik etmeyiniz.''

kaynak: eksisozluk.com
yazarı: orioner