bugün

eşşek kadar adam olup bunu yapanlar var hala*. hayır anlamıyorum onunla fotoğraf çekilince artist mi oluyorsun, ortam çocuğu mu oluyorsun? bana göre son derece ergence bir hareket.
" bakın içiyorum ben, sevişirim de. biz üniversitede böyle güzel yaşıyoruz işte. " anlamı içeren harekettir.
var böyle insanlar...14-15 yaşındaki liselilerden tutun da 60 lı yaşlardaki adamlara kadar...sosyal medyada herkesin görebileceği bir ortama içki içerken, bir barda ya da önünde şişelerle fotoğraf koymak...

"görsel olan sosyal medya" ile ilgilenmiyorum ve kullanmıyorum açıkçası. ama böyle insanların varlığını biliyorum, hepimiz farkındayız da.

bir söz var ya..."ibadetin de kabahatin de gizlisi makbuldür" diye. böyle olmalı zaten.

buradaki "ibadet" ten kasıt "nafile ibadet" tir. 5 vakit farz namazını kıldığında ya da oruç tuttuğunda gizlemek durumunda değilsin ama verdiğin sadakayı gizlemelisin ya da nafile namazını gizlemelisin. herkese açık ortamda yapılmaz nafile ibadet...

aynı şekilde kabahat yani günah da gizlenmelidir. haram olduğunu kabul edip içki içse de insanlar onu sosyal medyaya koymamalı. milleti günaha özendirmemeli. onu şık, güzel görsellerle süsleyip insanların önüne sürmek nedir ya...bu tür şeylere özenmek nedir? gerçekten mide bulandırıcı.
kirmizi tuborg tenekesi koymayani dovuyolarmis. kesin bilgi. yayalim.
bir de bunların vize yazan tipleri vardır bira şişeleriyle. kesinlikle sakınılması gereken bir eylemdir.
Alkol' un haram oldugunu tum muslumanlar, zararli oldugunu da tum insanlik bilir. Amaclari kisiyi ozendirmek degil daha iyi bir sey yapacak olmayislari, yalnizligin disa vurumudur.