bugün

radikal gazetesinden bir haber. buyrun efendim. f tipi olmalı, gebersin, beter olsun diyen arkadaşlara armağan ediyorum bu haberi.

'F tipi insani değil'
Radikal, Aşçı'yı 18 Aralık'ta manşet yapmıştı.
Ölüm orucundaki avukat Aşçı'nın ailesini kabul eden Meclis Başkanı Arınç, 'F tipi cezaevleri insani olmaktan çıktı. iyileştirme yapılabilir' dedi

27/12/2006

RADiKAL - iSTANBUL - Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, 267 gündür ölüm orucu eylemini sürdüren avukat Behiç Aşçı'nın annesiyle sivil toplum örgütlerini dün Dolmabahçe Sarayı'nda kabul etti. Arınç, F tipi cezaevlerindeki şartların insani olmaktan çıktığını, ocak ayında bir heyet kurularak cezaevi koşullarının inceleneceğini belirerek, Aşçı'dan eylemi bırakmasını istedi.
TBMM Başkanı Bülent Arınç, F tipindeki tecrit uygulamasını protesto için 267 gündür ölüm orucu eylemini sürdüren Aşçı'nın, annesi Fazilet Erdoğan, teyzesi Naime Emlik, iHD Marmara Bölge Temsilcisi Doğan Genç, Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci ve Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcı Şinasi Haznedar ile bir araya geldi.

'Aydınlar müdahil olmamızı istedi'
Toplantı öncesi Arınç, yaptığı açıklamada, F tipi cezaevlerindeki koşulların iyileştirilmesi için aydınların, kendisinden müdahil olmasını istediğini ifade etti. Bir avukatın ölüm orucu eylemine başlamasına TBMM'nin kayıtsız kalamayacağını belirten Arınç, "F tipi cezaevi ve hücre sistemi uygulamasında sorunlar olduğu, tutuklu ve hükümlülerin toplumsal aktivitelerden uzak kaldığı, yüz yüze görüşülemediğinden bu şartların insani şartlar olmaktan çıktığı, insanların ruhsal bunalıma girdiği, ceza ve infazda arzu edilen ıslah gayesinin oluşamadığı görüldü. iyileştirme yapılabilir. Uygulamanın önümüze getirdiği sorunlar tek tek incelenip bunların giderilmesi için çalışılabilir. Bütün dünyadaki ceza ve infaz sistemlerinde asıl olan, insan onuruna aykırı hareket etmemek, insan yaşamının önemi ve kutsallığını dikkate almak, hükümlüler için de ıslah öğesini unutmamak gerekir. Bu olayın kanun ve yönetmelikleri ilgilendiren yönleri de var" diye konuştu.

Ocakta heyet kurulacak
Daha fazla insanın ölmemesi için Behiç Aşçı'nın, eylemini bırakmasını isteyen Arınç, "Arkadaşımız kendi yaşama hakkına saygı göstermeli. Ben de kendisiyle toplantıdan sonra görüşeceğim, görüşemezsem de kendisini telefonla arayacağım. Ölüm orucuna bir an önce son verip sağlık şartlarını yerine getirmesini isteyeceğim" dedi.
Arınç, ocağın ilk haftasında tecrit uygulamalarının çözümü için bir heyetle çalışmaya başlayacaklarını, görüşmeler sonrasında sorunları Adalet Bakanı Çiçek'e de aktaracaklarını belirtti.

'Tecrit kalkmadan bırakmaz'
Arınç'tan sonra söz alan anne Fazilet Erdoğan, "Bütün annelerin bayramının güzel geçmesi için tecridin kalkmasını istiyorum" dedi. Tecrit son bulmadan oğlunun eylemini bırakmayacağını vurgulayan Erdoğan, "Bir deri kemik kalmasına rağmen eylemini bırakmaz; çünkü o benden daha inatçı" dedi. Bunun üzerine tekrar söz alan Arınç, "Ölüm ile inat olmaz. inşallah bugün iyi bir başlangıç olur" dedi. Aşçı'nın teyzesi Emlik'se "Bu lafları yedi yıldır duyuyoruz. Artık çözüm istiyoruz. Bu bayrama da ağlayarak girmek istemiyoruz" dedi.

'Somut adım atılsın'
Behiç Aşçı, Adalet Bakanlığı somut bir adım attığı takdirde ölüm orucu eylemini bırakacağını belirtti. Arınç'la bir araya gelen heyet, görüşme sonrasında, Behiç Aşçı'yı Şişli'deki evinde ziyaret etti. Arınç'ın açıklamalarına sıcak baktığını dile getiren Aşçı somut bir adım beklediklerini kaydederek, şöyle dedi: "Bülent bey, bu konuda bir formül ortaya koyarsa, bakanlık somut bir öneriyle gelirse ölüm orucunu bırakabilirim."

kaynak: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=208456
O Bülent Arınç'ın kendi yorumudur. Zaten bu aralarda acılım hamlesiyle gercek yüzünü ortaya cıkarmıştır.