bugün

sağlı sollu el yardımıyla zapt edilen, sakinleştirilmeye çalışılan çenedir.
esnemenin getirdiği refleksten ötürü ortaya çıkan durumdur.çenenin çıkması bile görülebilir.
"hıaaaaaaaaaa" diye bi ses çıkarsa o kontrolden çıkan çeneden, işte o daha çükündürük bi durumdur.
kramp girmesi muhtemeldir.
lisedeyken psikoloji hocamın beni uyarmasıyla bir daha asla kontrolsüz bırakmadığım çenedir.

adam sanki sataşacak adam kalmamış gibi, bana şöyle demişti,

"arkadaşlar ağzınızı kapatın, siz görmüyorsunuz ama aşağıdaki manzara hiç iyi değil."

utancımdan yerin dibine girmiştim lan, resmen füze kaldırıyorsun diyor adam bana sözlük.
(bkz: manisaspor galatasaray maçında esneyen adam)
görsel
böbreklerinve ciğerlerin gözükmesi durumudur,hatta bu durma ağzını kapat sinek kaçar diye şaka yapanlar vardır hayatta...
çene kemiklerinin ciddi ciddi yerinden çıktığını ve bazen kıtırdama sesleri duyduğunuzu hissettiğiniz anlar da olur.
aaahh diye nidalara sebep olabilecek elimizle mutlaka açıyı indirgeme yoluna gitmemiz gereken olaydır.
bir gün eczanede kuzenimin ilkokul öğretmeninin karısına çeneyle ilgili bir ilaç aldığını gördüm.
eczacı teyze hayırdır dedi.
ya sorma bacım bizim hanımın akşam esnerken çenesi çıktı dedi.
adam nasıl bir uykusuzluğa mahkum ettiyse kadıncağızı artık.
ağzı kara delik gibi açma sonucunda yerinden çıkabilecek çenedir.
ayrıca bu derece açılabilen bir ağzın kenarlarında irili ufaklı çatlamalar patlamalar olacağından, bepanthol tavsiye edilir.
ağzında kemik olduğunu anlarsın. sonra elinle yoklarsın onaylarsın.
eski haline döndüğünde gözlerin bir kaç kez kırpıştırılmasına, küçülüp büyütülmesine ve muhemelen ıslanmasına sebep olacak kadar kudretli bir çenedir! kapasite son demlerine dek zorlanır ve çene kasları yırtılırcasına bir baskıyla açı yaratılır; yüz bölgesinin büyük bi kısmının sırf ağızdan oluştuğunun sanılması kuvvetle muhtemeldir, o an itibariyle...
uçak hangarı gibi ağzını kapatmadan ciğer röntgenini ağzından çektirmek istercesine esneyenler için yerinden oynamasını talep ettiğim çenedir.
iğrenç bi görüntü tek kelimeyle.