1. 1.
  normal insanlardan eksik özelliklere sahip insanlara,hiç empati yapmadan ve üzerinde düşünmeden söylenen yakıştırmalardır.
  onların bizden daha az yaşam becerilerine sahip olmaları,onların "özürlü","sakat" olmaları anlamına gelmez. *
  3 -2 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  normal bir demedir.

  ya engelli ve özürlü kelimelerinin gerçek anlamlarını, karşıladıkları kavramları bilmiyoruz ya da her yerde oldugu gibi şov yapma ihtiyacıyla yanıp tutuşuyoruz.
  bir çok yerde karşılaşıyorum ben bu insanlarla.
  'engelli yerine özürlü' diyenleri aşagılama, bir tu kaka ilan etme egilimi içerisindeyiz.
  kelimelere kafamıza göre hatta yeri gelince götümüzden anlam yükleyip daha sonra bu kelimeleri kullananları kınamak gereksiz bir duyarlılık şovudur kanımca.
  açıp özürlü, sakat kelimelerinin anlamlarına bakarsak dogru sonuca en kısa sürede ulaşırız zaten.
  hee sen özürlüyü, sakatı hakaret anlamında kullanıyorsan bizi kınaman degil, kendinden utanman gerekir.
  7 ... at kuyruk
 3. 3.
  hiç kimsenin bunu engelli insanları aşşağılamak için kullanacağını zannetmiyorum. kimse o kadar vicdansız ve de şerefsiz değildir. olsa olsa bilgisizlikten ya da dalgınlıktan söylerler.
  1 -1 ... rabbit
 4. 4.
  sakat veya özür kullanılış biçimi, üslubuyla arilik içeren kelimelerdir; sağlıklıyım, tamım, güçlüyüm anlamı verir ki, bunlarda tehlikeli çağrışımlara yol açar.

  engelli, daha yumuşak, incitmeyen bir sıfat gibi duruyor.
  3 ... ozican
 5. 5.
  hayvanlığın lüzumu yok. daha ciddi şekilde irdelersek, sakat denmesinin pek savunulacak yanı olmasa da özürlü denmesi bir özrünün kusurunun yani engelinin oldugunu açıkça belli etmektedir.. aslında herşeyi gectim de onlar da insan en nihayetinde.. herkesin bir özrü yok mu.. bilinen ya da bilinmeyen..
  1 ... mucizevi minibus
 6. 6.
  bu söylemde hiçbir sakınca yoktur. çünkü çevredeki sakat insanların düşüncelerine göre; ne onların yapmak istedikleri şeyler karşısında engelleri vardır ne de sakat olmalarından dolayı kimseye bir özürleri vardır. hiçbir sakat insanda bundan gocunmamaktadır.
  1 -2 ... cece
 7. 7.
  o kendi sakatlığı ve özürlülüğüdür..!
  1 ... tanem
 8. 8.
  kilolu insanlara şişko, şişko pattiz, dombili, dobik falan demekle aynıdır.* yani aynı şeyi anlatsa da kaba ve ayıcadır.
  ... alyowerlak
 9. 9.
  o insanın engel ve engellilikle ilgili ne kadar şey bildiğiyle doğru orantılıdır.
  ... torunusamil