bugün

gelin sizinle ilk defa ciddi bir konu üzerine konusalim.

türkiye'de son 2 yilda yaratilmis ciddi bir emlak balonu mevcuttur. sitelerde yapilan evleri incelediginizde 390 bin pesin kalani aylik 2150 x 116 ay falan deniliyor. evin degeri 650 bin civarina tekabül etmekte ve ortalama 100 m2 standart bir daire.

ilan aciklamasi olarak kira öder gibi deniliyor. bankalar da kredilerini kira öder gibi itelemeye calisiyor.

yani kimsenin tenezzül etmeyecegi yüzbinlerce bos ev var. 390 bin tl pesin parasi olan hic kimse sacma bir site dairesine pesinat olarak verip, ayrica 116 ay 2150 tl ödemek suretiyle bir daire almaz.

türkiye nin şantiye alanına döndügünü ve esenyurt bölgesindeki yapilasma göz önüne alindiginda, milyonlarca bos ev bulunmakta, ancak alici asla bulamamakta ve bulamayacak da.

en gec 1 seneye, bu balon patlar. krize hazir olun.

tavsiye: eviniz, daireniz vs varsa satip paranizi kenarda bekletin. seneye bugün daireler yari fiyatina düstügünde 2 tane alabilirsiniz. hee yok ben bekleteyim, düserse satarim falan diyorsaniz bu aptallik olur. cünkü sizin evin degeri de yari yariya düsecektir.

piyasa bu kadar ucukken bir enayi bulun satin satin gelin.
Bugün yarın patlayacaktır.

Hak ettiği primi yapan bölgeler dışında malesef geri kalan fiyatlar balondur ve balonlar patlar.
the big short filminin ana teması.
özellikle türkiye ekonomisi için büyük bir sorunsal.

şüphesiz ki türkiye'de emlak balonunun patlaması ancak ve ancak faizlerin yükselişi ile gerçekleşecek.

eğer bu varlığı tartışmasız olan emlak balonunun ne zaman patlayacağı ile ilgili atışlar serbest ise ben de yıl olarak 2019 yılı olarak sallıyorum. emlak balonunun patlayışının da en fazla olsa olsa 2020 yılına ötelenebileceğini düşünüyorum.
Kırmızı kar yağınca patlayacaktır.

Öngörü mühim elbette.
Ancak gerçekler var diğer yanda.

Başlığın açıldığı tarihten itibaren bir kartopu misali gittikçe büyüdü balon.
O bahsedilen daireler ve niceleri geçen 7 yılda 8-10 kat yükseldi gitti.

Bu emlak mevzusu ne zaman alsan pahalıydı, şimdide pahalı, gelecekte yine pahalı olacak.
Kurtuluş yok, maliklik hakkı kazanıp bu benim evim diyebilmek için sistem her daim senden ortalama 8-10 yılını alacak.
(normal maaşa talim bir çalışan isen)

Dolar için denir hani, bozdurmamak gerekir, ne zaman bozsan zarar çünkü diye...

Bu konut meseleside böyle.
Ne vakit alsan pahalı.
Ancak birkaç yıla mevzuyu anlarsın, rahatlık bir yerde zira.
Bir balon var doğru, ama kontrolü sağlam bir balon, bu memlekette kolayına patlamaz gibime geliyor.
Gerisi hikaye...
3+1 mi1 milyona?

Buradaki 2+1 ler 1 bucuk.
Gecen bir linkte acik acik bizde emlak alimini potensiyel riskli olarak siniflamislar.
hangi ulkelerden, emlak almak mantiklidir, siniflamasi var linkte.
bizdeki, emlak alarak parani kaybedebilecegin, en tehlikeli sinifta.
sebepleri madde madde yaziyor.
2 sene önce 1.2 milyona aldigi evi, bugun 12 milyona ilana koyuyorlar bizim burda bakkal hesabi. .
2 senede , fiyati sözde 10 misli artan bir ürünün patlayacaginin, daha da acik örnegi mi var zaten?
birini bulup satabilen şansli bu ara..
ama , oyle bir kilit hale getirdiler ki, satmak isteyende satamiyor, bilincli alici da bu fiyattan parasini gömmüyor...
3 sene önce vatandas olma karsiligi ev alan yabancilarda artik çikar pazardan..
hicbir ulkede olmayan kolayliktan yararlandilar.
sabah tapu dairesi, ogleden sonra vatandaslik.
ustelik aldigi evi sadece 3 sene satmamasi yeterli ve tapu sahibinin ailesinde kaç kişi varsa bir ömür vatandaş olma şansi verildi , yabanciya ev alimi karsiligi...
dunyada benzeri yok.
misal golden visa ile yabanciya ev satilirsa, en erken 7 sene sonra vatandaslik, o da belki...
dil, tarih ve entegrasyon sinavlarindan sonra...
evi de sattigi an oturum hakki biter . ( gene misal yunanistan).