bugün

mantığı; hamdolsun allah bana bu müslüman olma şerefini verdi demektir, özellikle onun lûtfuyla bu dini seçtiği için öncellikle ona hamd u sena etmektir.
inancımız gereği doğru olan bizim dinimizdir.doğru yolda olduğumuz için şükür ederiz.diğer dinleri asimile eden bizler değiliz.bunu dinler yapar yahudilik diğer dinleri nasıl kabul etmezse aynı şey bizim dinimizde de .vardır.
müslüman olmaya şükür etmektir.
"elhamdülillah" şükrü ifade eder, sözle yapılan şükürdür. burada insanın kendi durumu söz konusudur. başka dinlerle, diğer insanlarla bir ilgisi yoktur.
faşistlikle, tek tip insan modeliyle, dinleri asimile etmesiyle uzaktan yakından ilgisi yoktur.
bilmeden, anla(yama)dan, sadece zanna tabi olup suçlamalarda bulunmak faşistlik değilse faşistlik ne lan?
Yüce Allah'a şükürler olsun ki bena müslüman olma şerefini bahşetti. bana kendi yolunu gösterdi demektir.
amacına uygun ve gayet net bir açıklama yapıyorum.
"ne mutlu türküm diyene" ile karşılaştırmak için böyle bir başlık açtığınızdan direkt bir karşılaştırma yapayım.
şükür:
1. isim Tanrı'ya duyulan minneti dile getirme
2. Mutlu bir olay veya durumdan, yapılan bir iyilikten duyulan hoşnutluğu bildirme

şükür kelimesinin anlamından da anlaşılacağı gibi, elhamdülillah kelimesi Allah'a hoşnutluğu bildirme bir nev-i teşekkür amaçlı kullanılır.

mutlu:
1. sıfat Mutluluğa erişmiş olan, ongun, mesut, saadetli, bahtiyar, berhudar
2. Mutluluk veren

"ne mutlu türküm diyene" 'deki mutlu kelimesi ise, türk olmaktan dolayı mutluluğa erişmiş kişi anlamında kullanılır. türk olarak doğmanın bir seçim olmadığı aşinadır. bu cümlede ayriyeten türk doğmamış insanların türküm demesi ile ongun olabileceği anlamı da mevcuttur.

türk kelimesinin anlamı ise tdk'ya sonradan türkiye cumhuriyeti coğrafyasında yaşayan halk anlamında eklenmiş olsa dahi asıl anlamı:
"Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan, Türkçenin değişik lehçelerini konuşan soy ve bu soydan olan kimse." ' dir.