bugün

dört senede, 4 üzerinden 4 ortalamayla bitirmenin zor olduğu bölüm.**
cereyan mutahasıslıgı.
Seçerken 2 kere düşünülmesi gereken bölümdür.
geneli 2 yapmak icin kıçını yırtan insanların bölümüdür.
geçme notunun belli olmadığı çan eğrisiyle geçilen bir bölümdür.
Yaz okulunun demirbaş öğrencileridir.

(bkz: yarın final var burda ne bok yiyorum ben)
itü deki şubesinin ders programı için;

http://earth.sis.itu.edu.tr/plan/ELE/
okuyanların hergün "böyle bölümün de böyle okulunda ta................" dedikleri bi bölüm
okuması zor olan bölüm. özellikle bu bölümü okurken dayınızın, amcanızın "ya yeğen şu bizim uydu bozulmuş gelip bir baksan" şeklinde cümlelerini duyup cinnet geçirmenizde cabası.
Özünde şahane olan, ama öğretmenliği ego tatmini amaçlı kullanan bazı hocalar yüzünden insanı bıktıracak hale gelen bölümdür. Elbet biter.
bir amca ile geçen konuşmamız.

+ okuyor musun sen?
- evet üniversitede okuyorum.
+ ne okuyorsun?
- elektronik mühendisliği.
+ 4 yıllık mı?
- ?
uludağ üniversitesi'nde hazırlıkla birlikte 3.5 yılda bitirenin de , 16 yılda bitirip yemek verenin de olduğu güzide bölüm.
vize-final zamanı fakültedeki insanların arasından elektronikçilerin hemen ayırt edilmesini sağlayan da bölüm. tip konuşuyor resmen. vücut isyan ediyor.
biraz da mazoşistlere göre anlayacağınız.
Adının değişeceğine dair söylentiler olan bölüm.

(Elektrik ve elektronik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği)

Ne güzelde olur. Buradaki herkese çay söylerim.
Mezunlarının Türkiye sınırları içerisinde ne yaptığını merak ettiğim bölümdür ( yüksek lisans dışında ).
mezunlarının (eğer gerçekten mezun olunabiliyorsa) kesiklikle elektronik mühendisi ünvanını haketmediği bölüm. sebebi de bünyesinde %90 oranında yavşak orospu çocuğu hocaların bulunmasıdır. çoğu sana teori anlatır ama gerçeklenmiş haliyle ilgili basit bir örnek vermekten acizdir. bir çoğu da teoriyi köküne kadar sokma çabasındadır. misal;diferansiyel denklemler sadece ordinary-adi dediğimiz kısmıyla kullanılırken tüm dif-denk konuları öğrenciye döşenir. sinyal dersinde konvolüsyon denen şey tam anlaşılamamışken üzerine binlerce konu döşenir ama daha konvolüsyonun ne manaya geldiğini anlatmaktan acizdir dersi anlatan hoca. bir de utanmadan sen teoriyi anlarsan herşeyi anlarsın derler. fourier dönüşümü denen boku doğru dürüst anlatamadan frekans bölgesiyle ilgili tonlarca konu döşenir öğrenciye.
3. sınıfa geldim halen basit bir devreyi karta çıkarmaktan acizim. hadi onu da geçtim, basit bir devreyi tasarlamaktan acizim. hadi onu da geçtim, basit bir devrede direncin,kondansatörün,indüktörün ne boka yaradığını,neden o değerlerde olduklarını bilmiyorum. benim gibi bütün öğrenciler bilmiyor. ortalaması 3.85 olan kız da her yarrağı ezberleyip ne öğrendiğini bilmiyor. sonuç olarak ortalama iyi veya kötü bi şekilde sizi mezun edip bir bok bilmeden hayata salıyorlar.
bu bölümü okumayı hep istemiştim. amacım bu meslekle para kazanmaktan önce elektronik birçok zımbırtının çalışma mantığını öğrenmekti. şuana kadar okulda hiç bir bok öğretilmedi bize reel olarak. sadece teori. teori teori teori. hiç birinin de ne boka yaradığını açıklayamıyor hocalar.
yetmiyormuş gibi laboratuvar sınavında bile tüm öğrencileri dökebiliyorlar. siktiğimin sinyalini hazır devreye veriyorsun,çıkışını osiloskoptan görüp çiziyorsun ve amcık oğlunun verdiği not 45. ulan amcık hangi bilgimi ölçtün de o notu verebildin. hangi insafa sığar bu. nasıl bir kafadır bu. bir de utanmadan öğrencinin çalışmadığını iddia ediyorlar.
diğer bölümleri bilmem ama bu bölüm adıyla ilgi çekse de içi bombok.
evet ilerde diplomasını alıp muhtemelen güzel bir yerde bir işe başlayacağım. belki bi kaç sene açıkta kalacağım. ama hiç birşey okulda elle tutulur birşey öğrenemeden mezun olduğum sonucunu değiştirmeyecek.

he 4 senede bitirmek göt ister bir de. bitmez abi. dört senede kolay kolay bitmez. bitemez.o kadar boş beleş ders o kadar gereksiz yoğunlukta anlatılıyor ki, en salak dersten F getirebiliyorsunuz.
eğer akademik hayat elektronik mühendisliği dışındaki bölümlerde de, özellikle de tıpta da böyle siktiriboktansa yandığımızın resmidir abi.
ki öyle olduğunu hiç bir boktan çakmayan doktorcuklarla karşılaşmamızdan çok iyi anlıyorum..
neyse entry tıp değil elektronik mühendisliği ile alakalıydı..
kesinlikle akıl işi değil bu bölüm. hayvan gibi çalışıp ortalamayı 3.80 in altına düşürmeyecek kadar zeka özürlü biriyseniz okuyun elbette. ama bok gibi matematikle sakına bulaşmayın bu bölüme. çünkü en başta matematiğin zenci taşşaklısı var bu bölümde. benim matematiğim şahsen hep iyiydi. bölümde de fena değildi ama yetmiyor abi.
hele hele daha orantı hesaplamayı,rasyonel bölmeyi, 2nin 5-6. kuvvetini hesaplayabilmekten aciz insanlar için hiç uygun değil. sen daha limit türev öğrenmeye çalış, herifler her derste integral ve diferansiyellerle işlemler yapıyor. bir yerden sonra benim gibi altında kalıyorsun..
haberleşme dalı almış başını gitmiştir ama devre tasarım çok iş imkanına sahip değil diye biliyorum bizim ülkede.