bugün

şu sıralar çalkantılar yaşayan sözlük. yazar bilgilerinin emniyete verilmesi, yazarların ifadeye çağrılması.. takip ediyoruz.
ekşi sözlük'ün hukuki işleriyle ilgilenen yetkili ismi kanzuk nickli kişinin şu şekilde tanımladığı sözlüktür:

'iletişim ihtiyacınız üzerinden para kazanan kurum'

böyle bir tanımlamayı neden yapmıştır peki?

entry sahiplerine girdikleri entrylerle ilgili açılabilecek davalarda ekşi sözlük'ün yazarlara hukuki destek verip vermeyecekleri sorulduğunda cevap olarak
'feys emesen yapıyo da mı biz de yapalım ki, bunlar da yapmıyo ki ağğbi' şeklinde bir cevaptır.

ilgili cevabı 7.sorunun altında bulabilirsiniz. linki;
http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=24153363

bu şekilde cevaplayacağın soruyu es geçseydin bari. çok kötü olmuş bu, çok incitici.
bilgi içerikli entry giren eski neslin koptuğu, yeni nesil kültürsüz gençlerle dibe batan boktan yer.
--spoiler--
buradan polis arkadaşlara çok teşekkür ederim. kibar, anlayışlı davranışları için. biri ile sigara bile içtik. güzel muhabbet ettik. senin benim gibi adamlar neticede.
--spoiler--

şeklinde bir ifadeye sahip yazarı bünyesinde bulunduran oluşum.
önceden daha güzeldi son yazar alımları sözlüğün kalitesini düşürdü ama yine de bilgi alışverişi açısından en zengin sözlüklerin başında gelir.
22 haziran 2011 sıfır entry eylemi adı altında bir protesto gerçekleştirecek olan sözlük. ben de bu eyleme destek verecek yazarlardan biri olacağım.

hayır hayır, çaylak olabilirim ama olsun bana ne. hıh.
yavaş yavaş kapanma sürecine girmiştir.

zaten artık iyice boku çıkmıştı, kapanması isabet olur.
bana kalırsa yönetimin hatası yazarlarını sözlüğün bir parçası gibi görmekten çok müşteri gibi görmesidir. (bkz: zall başgan çok yaşa)
nefret söylemi denetim projesi adında yeni bir uygulamanın aktif hale getirilmek üzere olduğu sözlük. çok tartışma çıkacak orası kesin.
gelişmeler dikkatle takip edilmektedir.
kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25225371/
yaraklara yan basmakta şu aralar. sözlüğün en çok tanınan 4-5 yazarı sözlükteki tüm entry'lerini silerek, ekşi'yi terk etti.
(bkz: ssg ve kanzuk un ibretlik mantık hatası)
şu an önüne geçilemeyecek bir ayaklanma yaşamakta. sözlüğün taşaklı yazarları birbir terkediyor sözlüğü. kanzuk'un ekşi sözlük'ü msn,facebook gibi sosyalleşme alanı görmesi,yazarları enayi yerine koyması başlıca neden. para insanı ibne eder,hatta kancuk eder!.
aylarca ; sansüre hayır, elini internetimden çek, internet özgürlüktür, ekşiye dokunan yanar... tarzı gaz mottolarla binlerce insanı taksimde buluşturan, internetime sahip çıkıyorum dedirten bir oluşumken, bugün yazarlarının kişisel bilgilerini statükonun kompradorlarına tepsi içinde sunan alçaklaşma merkezi. imajı öyle bir zedelenmiştirki, şu saatten sonra dötüyle 6 şeritli otoyol yapsa yine eski imajına dönemez.

ortaçağ karanlığında yaşayanların cadı avına çıktığı dönemlerdeki mantalite bugün ateistler için uygulanmakta, sizin ar damarınızıda, sizide ............
sonuna kadar katıldığım eyleme sahip sözlük.

hatta öyle çılgıncasına boykotluyorum ki, yeni güne geçmeden yazmamaya başladım. feysbuktan ve buradan +1 verdiğimi bildirmekteyim.
sansür mansür de, onca milleti ayaklandır, git ellerinde peşkeşciler gibi yazar kimliklerini sun. o zaman ne diye nick sahibiyiz lan? alalım isim soyisim doğum yeri tarihli bir kullanıcı olsun bitsin. ayıp vallaha billaha ayıp.

(bkz: kendin ettin kendin buldun)
yavaş yavaş dağılmaya başladığım sözlüktür.
sorun sözlükte değil tabiki, yazarlarda. şahıslar hakkında, her kim olursa olsun hz.muhammed, atatürk, hatta abdullah öcalan, ağır hakaretler içeren yazılar var... e bunların bir gün göte gireceği aşikardı. sonra demişler ki ssg verdi de ipleri sattı bizi. lan yarram adam senin yüzünden hapse mi girsin? sikimsonik uyduruk bir belge yüzünden insanların hapse atıldığı bir ülkede yaşıyoruz. polis gelmiş istemiş adamdan ipleri adam da yasal zorunluluktan dolayı vermiş. yolda polis kimlik sorsa altına sıçan tiplersiniz. bir de adama laf atıyorsunuz. yok bizim üzerimizden para kazanıyormuşda, yok avukat tutsunmuşda. ha siktirin ordan ekşi yazarları.

(bkz: keser döner sap döner gün gelir hesap döner)

göte girmeden düzeltme: yukarda abdullah öcalan adı geçti. her ne kadar vahşi bir katil ve terörist olsa da maaaaaaalesef günümüz toplumlumunun yasalarınca ona bile hakaret etmek yasaktır...haa burda edersin kimse bir şey demez. ama adam gidipte imralıdan avukatları aracılığı ile böyle böyle şeyler yazılıyormuş hakkımda derse pike pike silersin o yazdıklarını hatta tazminat bile ödersin o bebek katiline... kusura bakma gerçek bu.
(bkz: ekşi karışır hemşerim)
an itibarı ile sol frame dutluk olmuştur. sanırım greve katılım oldukça yüksek.

edit: çok pis göt oldum, uludağ sözlükteki gibi sol frame in kendiliğinden yenilenmeyeceğini unuttuğum için 00.03 te farkettim durumu. 3 dakkalık saygı duruşu için gün içinde o kadar isyan boşunaymış.

edit ii: sürekli böyle eylemler olsa, sözlük rahatladı yeminlen. otuz bin insana niye kanzuk kefil olsun, sağa sola rahatça küfret hakaret et diye mi? siktir
sıfır entry eylemi yapıyorlar şu an da. güldük mü evet hemde çok.
birlik olmadıklarının en büyük kanıtı sol framedir. eylem sizin neyinize gidin nutellanızı yalayın.

ssg win
zaten 80.000'e kadar bekleyen çaylak sırası var resmen izdiham. onlar giderse yeni yazarlar gelir. bunu kavrayamadıkları için kendilerince eylem yapıyorlar şu anda. pek başarılı olmadı ya neyse.

ben ciddi ciddi dutluk olacak diye bekliyordum.
her zamanki gibi yazarlar tarafından yapılan grev yine yazarlar tarafından sekteye uğramıştır. ssg kılını bile kıpırdamıyor, sözlük kendi kendine ikiye bölünüyor, bi garip haller... bu kadar insan zaten doğru düzgün örgütlenebilse bu protestoyu yapmaya da en başta gerek kalmazdı zaten...
bu kadar insanın tamamen örgütlenmesi değildi zaten beklenen. herşeye karşı olan, eleştiren, her düşüncede ayrılan böylesi bir ortamda bunu beklemek zaten saflık olurdu.

hoş, sol frame bomboş kalsaydı çok daha güzel bir eylem olabilirdi ama öyle bi dünya yok. entry veya başlık sayısının hatırı sayılır ölçüde düşmesi de yeterlidir.

tanım derseniz: türkiye'de zor bulunan, en marjinal fikirlerin bile çarpışma imkanı bulduğu bir ortamdan, karşı fikirlere karşı küfürle karşılık veren, yönetiminin sözlüğü şirket gibi görmeye başladığı bir garip yer haline gelen yer.
eyleme katılmayan yazarları da olacaktı. katılanlar kadar benlik değerleri yok demek ki.
logosu üzerinde bulunan siyah bandın trışkadan olduğunu itiraf etmesi gereken sözlük.. o bandı kaldırıp yerine paralarda da bulunan parlak emniyet şeritlerinden çekmeliler..

hem özgür bir platform oluşturup insanların düşünce özgürlüğünü dibine kadar yaşatacaksınız, hem kalkıp sansüre hayır diye bangır bangır bağıracaksınız ve bütüüün bunları yaparken paraları cukka edeceksiniz; hem de özgürlüğe teşvik ederek yazılar yazdırıp bunun üzerinden para kazandığınız insanlara, "suç unsuru içeren yazılar yazmasaydınız kıçınızı biz mi kollayacağız" diyeceksiniz..

üstüne üstük "turkcell, msn, facebook gibi sosyalleşme ve/veya iletişim ihtiyacınız üzerinden para kazanan hiç bir kurum böyle bir durumda kullanıcılarına hukuki destek vermedi biz de vermeyiz" diyebilecek kadar pişkin olacaksınız..

iyi de arkadaşım demezler mi; sırf sözlüğün daha doğrusu para kaynağınızın selameti için "yüzlerce gönüllünün kapsamlı ve özverili çalışmasıyla ekşi sözlük nefret söylemi denetim projesi" ni hayata geçirirken iyi de aynı özveriyi neden yazarlarınızın selameti için uygulamıyorsunuz?

evet evet o siyah bant yerine şeffaf para bandı çekmeleri gerekiyor..