bugün

egelilerin ota olan düşkünlüğünü ifade etme biçimidir.özellikle kökeniniz köye dayanıyorsa dağda çayırda ot görseniz tanır kavuruverip yiyelim bunları dersiniz.kekik toplayıp çayını içersiniz.bu sevinç mimiklerinizede yansır.genelde sevilmeyen pırasa, kereviz,dalgan otu, ıspanak,ebegümeci gibi sebzeler en sevdiğiniz yemekler listesinde başı tutar.kurban bayramının ikinci günü ot pişer.bundan dolayıdır ki ömürleri genelde uzun olur.
bir bodrum'lu olarak sonuna kadar desteklediğim slogan ki zaten slogan sahibi de benim. (#7265108)
ailecek dağa çıkarsın, tek tek otları ve bilumum çeşitte bitkileri zamanında toplarsın sonra eve gelir kavurur bir yersin hani etli kavurma varya bizde otlu kavurma vardır. üzerine az pul biber ve karabiber, sonra insanlar sorarlar:

-ananen kaç yaşında?
-102.
-deden??
-106
-what the f***!!!

istanbul'a okumaya gelmeden önce, ne ilaç bilirdik ne başka bir şey. yani her hangi bir sorunun mu var, anane kişisi gelirdi, envayi çeşit otla bir şeyler yapardı ki artık ben de öğrendim ananeden toruna geçti, siz bir anda ayağa kalkardınız hem de en doğalından. gel zaman git zaman vakit geçti ve yıl geldi 2010'a, televizyonu bir açıyorsunuz envayi çeşit adam ellerinde bitkilerle şifa reçeteleri yazıyorlar ve bundan ciddi anlamda para kazanıyorlar. ahh ben ergen olmayacaktım o sıralarda da bu işe girecektim diye çok hayıflanmışımdır.

(bkz: based on a true story)
(bkz: otcu)
(bkz: otcul)
yazlığa ilk taşındığımız zamanlar... orada yaz-kış yaşayan, ege'li bir komşumuzu ziyarete gitmiştik. kadın, gözleme yaptığını söyledi. annem de, bak nilüfer teyzen gözleme yapmış calyx, sen çok seversin dedi. demez olaydı! gözleme bir geldi içi yemyeşil. benim suratım da yeşil oldu tabii. ben poğaçanın içindeki maydonoza bile küs bir insanımdır. seversin de dendiği için nasıl geri çevirecektim? o yeşil garip şeyden, istemeye istemeye bir ısırık aldım. dünya görüşüm değişti! ben hayatımda böyle lezzetli bir şey yemedim! şimdi yazlığa her gittiğimde kasap kedileri gibi nilüfer teyzenin bahçesinde buluyorum kendimi...

bir başka deyişle, egeli değilim; arnavutum ama otçuyum.
(bkz: bayburtluyum çok mutluyum)
(bkz: erzincalıyım çok heycanlıyım)