bugün

Avusturya hükümeti ile Türkiye hükümeti arasında yaşanan gerginlikler sonucunda hükümet, bunun cezasını Efes te kazı yapan Avusturya kazı ekibinden çıkarmıştır. Tabii ki aslında Efes'ten de.

Şimdi bu gerginliklerin sonucunda biz bu ekibi gönderdik ok. Peki yerine türk arkeolog ekip mi alacağız? Hayır bir sürü arkeologumuz var işsiz. Bu hükümet bunu yapar mı?

Hani şu diyanet müdürlüğüne bakanlıkların hepsinden daha fazla para veren şu hükümet?

umarım şaşırırım.
Oraya da imam hatip açalım.
Arkeoloji gibi, ilim, bilim, sanata dair hiçbir mevzu umurlarında değildir efenim...
Neden inatla anlamak istemiyorsunuz?
Bırakın avm yapılsın, çoluk çombalak canını okuyalım Efes'in!!!
Endişe duymak...
Utanç duymak...
Efes ve Bergama gibi yerlerde kazı yapılmasın artık. Bu tür bölgeler zaten yeterince gün yüzüne çıktı, yeterince turisti ağırlayacak kadar büyüyüp güçlendi, sosyal alanları ve turistik tesisleri kuruldu.

Arkeoloji dünyanın en pahalı işlerinden biridir. 100 metrekarelik bir alan de olsa çalışılan yer, bir yaz döneminde, ortalama üç ayda en az 1 milyon lira yer. Eskisi kadar sponsor desteği de yok, kazılmayı bekleyen yer ise haddinden fazla.

Böyle bir durumda tamamen toprak altında yatan ve en az Efes kadar büyük potansiyele sahip olduğu düşünülen sayısız kent varken, hala bu sınırlı imkanların Efes gibi zaten yeterince büyümüş yerlere harcanması çok akıllıca değil.
Bu imkanların henüz gün yüzüne çıkmamış kentlere harcanması daha mantıklı.

Ama tabi diğer yandan, kazı faaliyetinin bu şekilde sonlandırılmış olması da kötü.
Hayır tarihi yapıları değersiz taş olarak gören adam ne yapacak ki?

bakınız bu adam için iyi hayvan; kedi, köpek değil de inek, koyun yani etinden sütünden faydalanılan hayvan. Düşünün bu adam için iyi yapı ne olabilir.

Bir zamanlar dünyanın en ileri merkezinin kütüphanesi mi? yoksa AVM, otel mi?

bu adam derken birini kastetmiyorum. Tüm zihniyetten bahsediyorum.
Açık konuşmak gerekirse efeste önceden kazı yapılmış olması bile güzel bir şey yani benim bildiğim bu tarz şeyler bizim için gereksiz saçmalıklar. Yani başörtüsü tartışması dururken ırkçılık dururken sen git kazı falan yap. Ayrıca kazı yapmak caizmi diye sorulur.
önce şaka sandığım ardından çomaristana dönen ülkemde çok da şaşılacak bir durumun olmadığını anladığım haber

http://www.ittifakgazetes...ojik-kazilari-durduruldu/
önce şaka sandığım ardından çamaristana dönen ülkemde çok da şaşılacak bir durumun olmadığını anladığım haber

http://www.ittifakgazetes...ojik-kazilari-durduruldu/
bence efes imam hatip arkeoloji kazı alanı yapılsın orası.
cemaat yapıp kazı yaparlar.
kazıdan dini şeyler çıkmaz ise orayı okuyup üfleyip toki'ye devretsinler.
Devletin çok da umrunda olmayacak gelişmedir. Neden mi ?
Çünkü bize sadece din lazım kafasındalar sırf bu kafa yüzünden diyanete para yağdırıp duruyorlar.

Ama şu canım kuranı ve tefsirlerini adam gibi okusalar , peygamberi zişanın sözünü anlasalar ne iyi olacak.

Entrymi çok bilinen ama hiç uygulanmayan bir sözle kapatıyorum..

"hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalış"