bugün

başlık pek çarpıcı değil esasen. daha da kötü olacaktı aslında kendimi tuttum, eczacıların orospu çocuğu olması, eczacıların karılarını pazarlaması vb.

eczacıların dolandırıcı olması, fırsatı altın bilip halkın anuna koymalarıdır.

pazar öğleden sonra uyandım. bir önceki gün tedbirsiz çıktığım için dışarı biraz üşütmüştüm malum ankara..

uyanır uyanmaz, hastalık hastası pimpirikli oda arkadaşımla bi kavga ettim. sadece burnum akıyordu, öksürüyordum.

Duymuşsunuzdur, bu domuz gribi olayları ilk bilkentte bir patladı böyle, vaka sayısı artınca da karantina yurdu oluşturdular, arkadaş arasında adını district 14 koyduk hatta. her neyse oda arkadaşım böyle saçma sapan östorojen salgılayarak ya sen gitsene 14. yurda bize de bulaştıracaksın falan filan yapmaya başladı. hemen kendini koruyacağını sandığı maskesini taktı, güyya steril olacak ya.. neyse akşam yakın bir arkadaşımı aradım, pazartesi sabahı 8.40 ta sosyoloji dersinde inclass assignmentımız vardı. kadınların iş gücüne katılmasını, kadın-erkek ayrımını anlatan 2 sayfalık bir yazı yazacaktık, tez sorusunu onlar verecekti. bilgisayar binasına gittik arkadaşımla, fakat yazım için kaynak bulacak gücü bulamadım kendimde, gözlerimden şakır şakır su akıyordu bildiğin, burnumdan cart diye sümük akıyordu sanki başım patlicaktı. olayı uzattığımın farkındayım ama domuz gribi olayına da girmek istiyorum o yüzden böyle oluyor.

neyse kısa kesiyorum.

muayene falan oldum, 3 tane antigribal ilaç verip yolladılar yarında gel dediler. gece boyu uyuyamadım, sosyoloji dersine gidersem 0 alırdım, gitmezsem de 0 alırdım rapor almalıydım.

sabah 8 gibi gittim sağlık merkezine ateşim 36ya düşmüştü, kendimi iyi hissediyordum. doktor beyle konuştum, 1 günlük istirahat yazabilir misiniz dedim tabi dedi, ama önce şu testleri yaptır n'olur n'olmaz dedi, 3 test yaptırdım, 20 dk sonra test sonuşları elimdeydi, bilmem ne beta negatif (-), H1N1 pozitif(+) yazıyordu. pozitifin aslında negatif anlamına gelmesi için dua ettim yanımda oturan çocuğa sordum, domuz gribisin diyip yanımdan kalktı, sonra 2 tane tiki kızın konuşmalarını duydum bir çocuğu gösterip ayyyyy şunda domaz gribe varmaaaaaş diyorlardı, kaçmak istedim ama anlamsızdı insanlar benden kaçıyordu. doktorun yanına girdim sıram gelince pozitif çıktı diyip gülmeye başladım, sonrası o kadar hızlı gelişti ki... akciğer röntgeni, 7 günlük rapor reçete sevk kağıdı falan derken, kendimi adana yollarında buldum.

adana'ya vardığımda annemle dayım karşıladı beni yüzümde maske bindim arabaya nöbetçi eczane aradık bulduk bir tane. ama aradığımız ilaçlar yoktu, hatta maske bile yoktu. ulan nasıl nöbetçi eczanesiniz? maske yok aradığın ilaç yok, taklidin taklidi ilaçlar önerip duruyorlar. dayım çok uzun bir süredir ilaç mümessilliği yapıyor. sonra başka bir eczane söyledi ama ben inmem abla sen inip alırsın o adamla kavgalıyım dedi. eczaneye geldik annem gitti. dayım hiç bir ilacı bulamicağını söyledi. annem tekrar geldiğinde ben gözünde yaş lösemili bir çocuk gibi suratımda maske arka koltukta oturuyordum. bu ibne eczacı annemin reçetede ki ilacı özellikle istemesine rağmen, muadilin muadili bir ilaç vermişti. sinirlendim arabadan inip adamın üstüne atlayıp anasını becermeyi ve olası bir şekilde H1N1'i gözümün nurunu ona bulaştırmak istiyordum. annem geri gitti ilacı vermek için. sonra geri geldiğin de maske de almadığını gördük. bu pezevengin evladı tek bir maskeyi maliyeti 5 kuruştan fazla olmayan dandirik maskeyi, abla bu steril steril diye tanesi 2.5 liradan satmaya çalışmış. artık beni dayım tutamazdı. elimde ustura, sweeney todd edasıyla girdim eczaneden içeri, adamın çükünü kesip kalfasının ağzına verdim.

bu nasıl bir fırsatçılık, maske nasıl 2.5 lira olabilir?
bu nasıl bir sistemdir ki istediğin ilacı hiç bir eczanede bulamazsın?
ve bu ibne eczacılar neden istediğin ilaç yerine onun taklidinin taklidini satmak için götlerini yırtarlar?

o ibnenin sattığı maskeden 10 tane çöpe attım mınıskm, bileydim sağlık merkezinden bi kutu çalardım.

denetimsizlik, bu ibnelerin 3-5 kuruş daha fazla kazanmak için attıkları taklaları nasıl da alışılmış hale getiriyor.

toparlayamadım aklımdakileri, sinirim bozuk sağlığım bozuk, 73 kişi ölmüş zaten.
kesinlikle doğur önerme. ilaç eczanede olmasına rağmen neden muadili verilir bir türlü anlayamadık valla.