bugün

herhangi bir kimsenin eşin, dostun, akrabanın düğünündeyken vur patlasın çal oynasın sırasında gelen osuruktur ses duyulmaz tamam fakat karşılıklı çiftetelli esnasında koku çıkarsa partnerinizin sizden götün götün kaçacaktır ee tabi sizde bunu oyunun bir parçası zannedip ona doğru ilerlerseniz oyun uzar intikam almak isteyen partnerler çıkabilir.

edit:eşin, dostun, akrabanın dedik ama eşin düğününde osurulursa buna osurmak değil sıçmak denir.***
+ sen mahmut oğlu hilmi güleryüz, muhsin kızı nisangül'ü eşin olarak kabul ediyor musun?
- zort!!
+ ehem! ehem! soruyu tekrarlıyorum! sen mahmut oğlu hilmi güleryüz, muhsin kızı nisangül'ü hiçbir baskı altında kalmadan eşin olarak kabul ediyor musun?
- zart!
+ eee oğlum buraya osurmaya mı geldin?
- zorrrrt!!!
+ sıç ta farkını verelim! kıymıyorum ulan nikahı! senin dötünü mikeyim mahmut oğlu hilmi güleryüz!!! anan seni osurayım derken yanlışlıkla sıççmışşş!!!!!
davetliyseniz ve istem dışı şekilde olmuşsa, koku yayılmadan hemen ani bir hareketle "ben bir tanıdığı gördüm de ona bir merhaba diyeyim" şeklinde ortamdan uzaklaşarak, kokunun masada oturan diğer ziyartçilerden birisinden geldiğini hissettirmek gerekir. hele bir de masada veya civarda yaşlı amcalar teyzeler varsa, şüphe onların üzerinde birikir. gariban amca veya teyze hiç suçu olmadığı halde düğün sonrası dedikodular da sık sık adı geçer.
* *
çalgıların faal olduğu esnada yapılması pek sorun olmayacaktır. dikkat edilmesi gereken, osuruk sesinin çalgı sesinin üzerine çıkmamasıdır. bir de, osuruklar arası koku farkları adlı bir sempozyum yapılmıştı geçen yıl. o sempozyumda konuşmacılardan biri, "osuruk kokusuna bakarak, osuruğu kimin yaptığını bilmek mümkün. fakat, bunu anlamaya çalışan kişinin çok iyi koku duyularına sahip olması, ayrıca daha önce en az bir kez osuranın osuruğuna şahit olmuş, koklamış olması gerekiyor." dedi. buna da dikkat etmek gerekiyor.

+ zooooort
- hilmiiiiiiiiii
+ şey valla... ben değ.....
- çabuk çık dışarı
iddia ediyorum ki şu an evimin dibindeki gürültü kirliliğinde yaşandığını düşündüğüm bir ihtimaldir.

manzara kabataslak şudur ki,

ortaya 2-3 tane oynak kız gelir, oynar, kavrulur tabir-i caizse.

mahallenin abazanları ağızlarının suyu aka aka onları izler.

damadımız yeni gelen beleşçi izleyiciler için sandalye falan getirir.

gelinimiz ise zırlaya zırlaya yakınlarıyla ağlaşır, sızlaşır.

biz her ne kadar farketmesek te, o kadar koşturmaca ve gürültü arasında illa ki salan bir genç bulunur.
fazla gürültüden sesi duyulmadığı için rahat olunabilir fakat kokusu rahatsız edeceğinden pistte oynarken osurulmalıdır.
osurduğunuz yerin uzağına oynaya oynaya giderseniz kimse durumu çakmaz.
Düğünden sonra osurmak vardır ki düğündeki iki kişi için oldukça tehlikelidir.
salonda kaosa neden olabilir.