bugün

birey, yaptığı eylem itibari ile kendini mutlu, huzurlu ve dahi kahraman gibi hisseder. çünkü onca insan arasında yapılabilecek en güzel eylemi yapmış, daha önceden olabilecek en küçük banknotlar haline getirdiği parasını düğünde oynayanların üzerine saçmıştır. bu kişiyi bahsi geçen eylemi bitirip yerine otururken izleyin biraz dediğimi anlayacaksınız.

kendisinin omuzları biraz dikleşir, bakışları keskinleşir, suratındaki gurur dolu gülümseme içini dışına yansıtır adeta. oturduğu masada muhtemelen ailesi vardır. onlara da bakın azıcık. karısı etrafa "az önce para saçan adam benim kocamdı. onlaerı kazanmıyor,sıçıyoruız biz" bakışı fırlatır. çocuğu desen ayrı alem zaten, o bakışlarıyla anlatmaktan çok sözel bir tarza sahiptir. etrafındaki bebeliklere; "ehehe babam lan o benim. nası attı paraları gördün mü?" diye sorar. ailecek mutluluk tablosu çizerler. çünkü bir düğünde yapılabilecek en büyük karizmayı yapmışlardır para saçarak. ne diyelim,allah her daim mutlu etsin kendilerini..
- sahte mahte ama hadi bakalim.
(bkz: türk düğünlerindeki insan prototipi)
görgüsüzlüktür.
genelde alkolün etkisiyle yapılıp ertesi sabah bin pişman olunan eylemdir.
düğünlerde havaya ateş eden su katılmamış magandanın, azda olsa su katılmış hali.
gaza gelmenin yada ilgi cekmek istemenin pahalı götürülerinden biri.
kroluğun on numara olduğu andır. ki doğru dürüst parada atsa gam değil. genellikle 1 dolarlık banknotlar atılır ki bu durum daha içler acısıdır.
(bkz: aşiret düğünleri)
iktidarsızdır muhtemelen.
(bkz: kıroyum emme para bende)
(bkz: yazı mı tura mı) *
-bey bey naparsın kendine gel
+dur hanım dur bunlar 1 liralık paralar
-bey bey ayıp burda herkes dolar atarken sen YTL atarsın
+bırak hanım bırak bize de para attı desinler
-boşuyorum bey seni boşuyorum bey seni boşuyorum.
'' sizi paramla döverim '' anlayışına sahip zihniyetlerin gövde gösterisidir.
eğitim sistemimizin mutlu bireyler yetiştirememesinin dolaylı sonucudur.
mutsuz ve silik birey her yerde ve her fırsatta farklı görünmek için uğraş veriyor.
mutsuz bireye bir de kapalı toplumdan gelmiş olma da eklenince olay drama dönüşüyo.
özet olarak, mutsuz birey, farklı görünme isteği, abazalık ve sonradan görme hazımsızlığının bileşkesidir.
köy yerinde düğüne gelen çocukları sevindirmek, çalgıcıların gönlünü hoş tutmak ve paranın düğün sahibi kadar değeri olmadığını göstermeye yarayan, genelde anadoluda köy düünlerinde görülse de, o gelenegi bazen ironik bi şekilde yaşatmaya çalışan bireylerin yaptigi davranistir.

Yoksa ne anlar parayi havaya atan adam, sizin gibi üstün psikolojik psikiyatrik deneyimler ve bilgilerle donatılan userların dilinden.

bi ben psikiyatristim sanıyordum, meğer bir sürü psikiyatrist varmış aramızda yahu.

mesaj atinda paslasalim klinik vakalarda.

Vur davulcu davula...
anlayamadığım psikoloji türüdür hangi mantık ya da gaza gelme o paracıkları attırıyor bilemediğimdir.
bu eylem işlev bakımından hiç bir işe girmeyen ve yapılmasındaki amacı uygun bir dille anlatılamayacak kadar saçma. ama bu insanlarda bu parayı havaya saçıyorsa eğer
^^ya kırodur. '' kıroyum ama para bende''
^^ya gerçekten ne olduğunu bilmeyip sadece bi gelenek olduğunu düşünüyodur.
^^ya da gerçekten düşünceli bi insandır ve insancıklar sevinsin diye yapıyodur.
bu eylem işlev bakımından hiç bir işe girmeyen ve yapılmasındaki amacı uygun bir dille anlatılamayacak kadar saçma. ama bu insanlarda bu parayı havaya saçıyorsa eğer
^^ya kırodur. '' kıroyum ama para bende''
^^ya gerçekten ne olduğunu bilmeyip sadece bi gelenek olduğunu düşünüyodur.
^^ya da gerçekten düşünceli bi insandır ve insancıklar sevinsin diye yapıyodur.
hangi zorluklarla kazanıldığını unutarak, bir anlık gaza gelmenin sonucudur.
yurdum insanıdır fazla söze gerek yok gösteriş ve görgüsüzlüktür.
bende para bok mesaji vermeye calisan acinasi insan psikolojisidr.ayrica parayi kazanma sekli muhtemelen illegal yoldan olan kişidir.
verilen mesaj nedir yada amaç nedir tartışılır.hatta tartışırım şimdi şuracıkda ama o düğün salonunda para saçan abinin akrabalarına ne demeli ? parayı ilk kapan onlardır genelde.
+ al ulan para al alllll !
- siktir lan hepsi 1 dolarlık banknot...