bugün

sözlüğümüzün ilgi gösterdiği güncel ve hepimizi ilgilendiren konuların çok önemlilerinden biri daha, bakalım kimde ne kadar silah var;

ingiltere

nükleer silah sayısı: 200
nüfus: 59.4 milyon

fransa

nükleer silah sayısı: 350
nüfus: 59.3 milyon

rusya

nükleer silah sayısı: 8,600
nüfus: 146 milyon

hindistan

nükleer silah sayısı: 45-95
nüfus: 1.07 milyar

israil

nükleer silah sayısı: 100-200 (tahmini)
nüfus: 6.7 milyon

abd

nükleer silah sayısı: 10.640
nüfus: 293 milyon

pakistan

nükleer savaş başlığı: 30-55 (tahmini)
nüfus: 152 milyon

çin

nükleer silah sayısı: 400 (tahmini)
nüfus: 1.3 milyar

iran

nükleer silah sayısını belirtmiyor.

şimdi arkadaşlar 2012- 2013 dönencesinde dünya için bahsedilen felaketler zinciri için yeterli kaynak yok mu sizce?
sayısı gizli olan silahlardır ama 6 yaşındaki bebe bile bilir.
türkiye yazılmamış.

türkiye

40 ila 50 tahmini.
çok daha fazla olduğu bilinen silah sayılarıdır. yapılan antlaşmalara göre üretimi durdurulmuş ve kullanımı "olağanüstü" durumlar haricinde yasaklanmıştır. sakin olun; bop tamamlanmadan savaş çıkmaz.
dünyadaki yaşamı, bir kaç kez yok etmeye yetecek sayıdadır.
einstein'ın sözünü doğrular.
Pakistan Devletinin elinde olan silah miktarını kasıtlı olarak eksik gösterdiği ve babur isimli füzenin ne kadar üretildiği ile ilgili bilgi verme konusunda son derece ketum davrandığı bilinmektedir. Babur isminin hint kökenli bir kelime olması hasebiyle; Hindistan ve Pakistan arasındaki gerilimin silah isimlerine verilmiş olması bile tehlikeye ne kadar yakın olduğumuzun göstergesi.

Bugün dünya olarak geldiğimiz noktada, Hindistan, Pakistan ve Endonezya gibi Uzakdoğu ülkelerinin ellerinde olan nükleer bomba sayısının dünyayı 40 kere yok etmeye yetecek kadar çok olduğu bilinmektedir.

Diğer taraftan soğuk savaş yıllarının iki azılı düşmanı rüsya ve abd nin, nükleer teknolojiden vaz geçip hidrojen teknolojisine geçtiği düşünülürse, ellerinde bulunan hidrojen ve konvansiyonel silah miktarı tüm güneş sistemimizi bile ortadan kaldırabilecek kadar büyüktür!

Tanım içeren entry eksilenmiş. Yuh diyorum.
Devletler kaç nükleer bombasının olduğunu açıklamaz. Bunlar gizli bilgidir. Götünüzden uydurup paylaşmayın Eğğ hemen internete yazayım kaç ülkenin kaç nükleer bombası varmış eğğğ diyip alıp paylaşmayla olmaz bu işler!
15.000’i geciyor diye biliyorum.

Rusya ve amerika basi cekiyor. Ardindan cin.

Sonra hindi-paki, frnsz-brtnya, isrl-kore.

Kendimden utandim o ne bicim kisaltma, ancak silmeyecegim. Gene bir saati gecirdim sozlukte, more ben lise-orta okul yillarimda boyle bir yazi dili kullanmiyordum.