bugün

erkeklerce, bu hareketinden ötürü aşağılanan, basit, kıyaslamacı görünen kızdır.

gelin hep beraber inceleyelim. kızcağızımıza hak verip vermemek bizim elimizde.

nasıl ki askere gitmek 18 ay orada kalınacağı anlamına geliyorsa, yani sadece gitmek eyleminden ibaret değilse doğum yapmakta sadece doğum olayından ibaret değildir. öncesinde ki 9 ay hamilelik ve sonrasındaki 1 yıllık emzirme dönemiyle ele alınmalıdır. ilk 3 ay hamilelikten sayılmaz diyorsanız; basit bir hesapla 12+9=21, 21-3=18 ay zaten tam denk gelmektedir.

şimdi askerlikte karşılaşılan zorluklarla doğum sürecinde karşılaşılan zorlukları hep beraber kıyaslayalım;

1.asker de yemekler kötü istediğim yemeği yiyemiyorum yada yemek istemediğim şeyleri yemek zorunda kalıyorum.
- bir hamile yada emzirmekte olan kadın da yok şu zararlı yok bu zararlı mantığıyla zaten her istediğini yiyemez mesela alkollü içecek alamaz. hamilelikte ye tatlı çıkar atlıyı mantığıyla yiyemeyeceği kadar tatlıya boğulur. emzirme döneminde de özellikle şu süt yapıyor bu süt yapıyor mantığıyla yemek istemediği bir sürü şey dayatılır. ayrıca hem hamilelikte hem de emzirme döneminde sigara içemez.

2.özgürlüğüm kısıtlanıyor.
- bir kadında hamilelik döneminde şiş ayakları ve kocaman karnıyla zaten pek istediği yere gidemez. doğum yaptıktan sonra zaten hiç bir yere gidemez. çünkü ona muhtaç ve onun sorumluluğunda ufacık bir canlı vardır. hiç yoktan 2,3 saatte bir emzirmesi gerekmektedir.

3.nöbet tutturuyorlar.
- ne yazık ki bu çocukta yat deyince yatmıyor, kalk deyince kalkmıyor. özellikle ilk altı ay uyku düzeni oturana kadar insanı canından bezdiriyor. saatlerce kucağında bebek, "ee ee ee e" ezgileri eşliğinde evi turluyorsun.

4.her gün komutanlardan azar işitiyoruz
- komutandan işitilen azar, bir kadının bu süreçte özellikle anneden ve kayınvalideden işittiği azarın yanında sol da sıfır kalır diye düşünüyorum.

5.eğitim yaptırıyorlar.
- evet bunun eş karşılığı yok ne yazık ki ama bunu da doğum sancısına dikiş acısına sayalım. hem her erkek askere bir kere gidiyor ama genelde iki çocuk yapılıyor.

6.ama doğum yapmak anne olmak çok kutsal
- toplumumuzca asker olmak vatana hizmet etmekte çok kutsal

evet görüldüğü gibi aşağı yukarı sidik yarıştırılabilecek mevzular bunlar. sorunuz yoksa, dağılın şimdi.