bugün

John Newland'in yönettiği 1973 tarihli aynı adlı korku filminin yeniden çevrimi olan yapımdır. başrolde katie holmes dikkat çekmektedir.
(bkz: fear of the dark)*
senaryoda Guillermo del Toro imzası göz doldurmakta ve merak uyandırmaktadır.
fragman: http://www.bakiniz.com/do...raid-of-the-dark-fragman/
http://www.imdb.com/video/imdb/vi4232289561/
ayrıca akp'nin yeni seçim sloganıdır.
abd de bugün vizyona girmiş film dir. ayrıca filmdeki yaratıklar chet zar tarafından yaratılmıştır bu bile insanın tüylerini diken diken etmeye yetiyor.
guillermo del toro hatrına izlediğim ama 10 üzerinden 6 ancak verebileceğim hayal kırıklığı yaratan film.
karanlıktan korkma adlı filmdir aynı zamanda. filmin çekildiği mekan beni çok etkiledi. başta filmin bende bıraktığı ilk izlenimler iyi olsa da chet zar'ın minnak yaratıkları bu etkiyi bayağı bir düşürdü onu söylemeliyim. ama zaten film 1973 yılında yapılmış olup 2011 yılında yeniden düzenlendiği için yaratıklar göz ardı edilebilir. yaratıklar olmasaydı film için 1973 yılındaki filmin yeniden çekimi diyemezdik, benzeri derdik. bugüne uyarlanmasının ne derece iyi olduğunu değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.. o mekan zaten beni aldı götürdü. bahçe, ev, kütüphane. harika harika. yaratıklar dışında iyi.
bir gerilim filmi. ancak yer yer sinirden germektedir insanı. görüntü, ortam ve açılar gayet başarılı. senaryo bilindik ruhani canlılardan farklı bir biçimde gözle görülür yaratıklar çıkarmış lakin konu akışı pek bir klasik. çaki filmlerinin klasik eli ayağına dolanan beceriksiz karakterleri bu filmde de ön planda. inanın bu yaratıklar bizim memlekette çıksa tavuk döner arasına karıştırır satarlar.
2010 yapımı film,bundan 1 sene evveline denk gelip izlemişliğim vardı,bugün yine arkadaşımla izledim,yaratıklar yaratıkların çocuk dişleri ile beslenmesi ve çoğalması harici yaşamlarını devam ettirememeleri falan o kadar hırtik diş yemekten oluşuyor ise arkadaşlar baya dişçilik icraa ediyorlar yani klinik falan açsınlar parayı bunlar versinler ak üremek için,hikaye olarak mistik hava güzeldi iyi işlenilmiş ama insan korkmaktan ki korkulacak birşey yok filmde gülünecek şey buluyor hele ki arkadaş kitlesi ile izliyorsanız.
misal arkadaş aynen şöyle dedi yaratıkların saldırdığı sahneye;

-vay pezolar sustalı taşıyorlar lan,takım çalışıyor şerefsizler kızım gitme işte valla ali cengiz yapıyorlar yav,bu kızın anneside amma vefasız çıktı yazıktır yav küçümen kızı istemiyor.
cinsinden şeyler dönüyor dahada bel altı gidiliyor iş ciddiyetini kaybediyor,vakit kaybı denilemez,psikolojik olduğu kesin,"karanlıktan korkma" diye isimlendirilmiş ama filmde empoze edilen şey ise karanlıktan korkun,ışıkla yatın öcüler yer olmuş ironik biraz he.