bugün

hiçte efsanevi falan olmayan bir neslin temsilcileridir. ulan madem don lasitiği ile oyun oynuyacaksınız bari gidin kendi babanızın donunu kaçırın. cık cık cık..

sene 1996/7 falan o zamanlar müstakil evde oturuyoruz. annem çamaşırları yıkayıp avluya asmış. babam içeride cam kenarına masada oturuyor. bense hava sıcak diye dışarı çıkmadan evin bir köşesinde kendi kendime gülle(bilye) oynuyorum. dışarıda ise benim sevdiğim kübra ve diğer kız arkadaşları oyun oynuyorlar. pencere açık olduğu için bunların sesini duyabiliyorum. o anda babam "lan, benim donu çalmışlar" dedi. hemen pencereye kenarına doğru koşup bunları gizli gizli izlemeye başladım, babamda bakıyor tabii. bunlar babamın donu parçalayıp bel kısmından lastiği çıkardılar. sonra kendi lastiklerine bağlayıp ip atlamaya başladılar. babam bunu görünce dışarı çıkmak için kalktı. bende hemen peşine takıldım. çünkü babam onları döverken gidip sevdiğim kızı babamın elinden kurtaracaktım ve onun gönlünü kazanacaktım. babam bana dönüp "sen gelme lan eşeğin sıpası" dedi. bende boynumu büküp pencereye doğru geri gittim. bekledim babam oraya gelmeyince bir türlü şaşırdım ama pencere kenarından da ayrılmadım. yarım saat kadar geçmişti ki babam elinde bir poşetle gitti kızların yanına ve poşetten lastik çıkarıp "alın size yeni lastik aldım" dedi. kızlar sevinerek babama "teşekkür ederiz amca" dediler. bende o an pencereden kübra kübra diye bağırıp elimle işaretler yaparak sanki bir masaya şarap gönderirsin de sonra elinle ben gönderdim yada afiyet olsun gibi sizden gittiğini belli edecek el kol hareketleri falan, işte öyle şekiller yaparak ben göndermişim gibi havalara giriyorum. kübra bana da gülerek teşekkür etti. sonra babam "bakın bununla oynayın, bu da yedek olsun. eğer bunlar eskirse bana söyleyin. tamam mı ?" dedi kızlar da "tamam amca" diyince babam geri eve geldi. pencere kenarına oturup, televizyon seyretmeye devam etti. kübra'yla ileride çok güzel bir anım daha varda, özel biraz belki sonra başka yerde anlatırım.

babamın o zamanki donu. temsili.

görsel