bugün

ikisi de hayalgücü yetisinin büyük ve insanüstü katkılarıyla varolmuştur.

savaş dur şimdi ota-boka "faiz lobisi" diyerek. faiz lobisinin daniskasını da bilmesek, katılımlı sikilmese yeşil sermaye tarafından inançları sömürülen bu millet yerdik belki.
faiz lobisinin getirdiği hükümetin milletle dalga geçmesinin gösterdiği tablodur.
basbakanin her soyledigi itibarsizlastirilmamali bu sekilde parasina para katanlar cok. buna lanet etmek gerekirken boyle bisey yokmus gibi davranmak onlari korumaktir.
"faiz lobisi nedir?" şeklindeki sorunun cevapsız kalmasından kaynaklanır. hayır en iddialı ve akılcı cevap şuydu ki "bankalar" demişti birisi ama adı üzerinde onun adı "bankalar" olarak telaffuz edilebilmelidir.

peki o hâlde türkiye'de birazcık ekonomiden anlayan insan bilir bu sorunun cevabını; bugün, bankaların faiz oranlarını(dip oranlarını) belirleyen kurum ve sistem nedir? ben size söyleyeyim mesleki bilgilerimden de yararlanarak tc merkez bankası, faiz oranlarının ve para politikalarının yegâne belirleyicisidir.

yani o "faiz lobisi" dediğimiz, devletin bir kurumu tarafından idare ve sevk edilen bir piyasada varlığını sürdürmektedir. ek bilgi olarak da şunu ekleyelim bugün, özelleştirilenlerin yanısıra devlete ait bir banka mevcudiyetini korumaktadır. peki bu bankamız "vatandaşına faizsiz kredi" imkânı sağlayabilmekte midir? misal desin ki iş kuracak adama, şu limitler dahilinde 1 yıl vadeyle kredi ama emekli bir kefil şartı koysun. olmaz mı? neden olmasın arkadaş faiz lobisine vurulacak en büyük darbedir bu. peki bankanın kârı ne olacak? emekli müşterisini elinde tutacak.

ama piyasa realitesine bakacak olursak senin devlet bankan daha düne kadar "nasılsa emekliler ve öğretmenler sike sike bana muhtaç" politikası ile özel bankalar 0,90 faiz oranı ile finansman sağlarken 1,20 ile kredi veriyordu.

faiz lobisi mi? hadi birisi bana açıklasın neymiş bu faiz lobisi allasen?