bugün

türkiye'miz sınırları içinde yakın zamanda gerçekleşmesini beklediğim abartma olayı.

bilindiği gibi dünya sağlık örgütü olarak bilinen kurum, domuz gribine karşı aşı üretilmesini istedi ve aşı üretilmeye başlandı. ülkemiz sağlık bakanlığı da bu aşıdan bilmemkaç bin doz alındığını duyurdu. ve bedava olduğunu da belirtmekten çekinmedi. bedavaya alışkın bir millet olduğumuz için bunu garipsemedik. buraya kadar olan kısım ısınma turu oluyor.

aksiyonun ilk vakası ankara'da patlak verdi. tam olarak kaç kişinin hastalık belirtisi gösterdiği belli değil. 3 ya da 4 diyenler var, 5-6 diyenler de var. biz 5 diyelim de düz hesap olsun.

haber kanalları hemen yetkili kişiler ile görüştü. canlı yayınlar yapıldı. dendi ki; ankara'da bir okulda şu kadar sayıda öğrencide domuz gribi bulguları tespit edildi. okul bir hafta tatil edilmiştir.

peki neden bir hafta? bir başka kanalda muhabir şöyle söyledi: 'okul ilk önce 1 gün tatil edildi. daha sonra tatil süresi 1 haftaya çıkarıldı.' bence maksat insanları düşündürmek. 'vay be, şu hale bak.. okul bir hafta tatil ediliyorsa bu hastalık ciddi birşey olmalı.'

'iskoçya'ya yaz tatiline giden öğrenciler virusu ülkeye sokmuşlar. öğrencilerde domuz gribi hastalığı belirtileri görülmüş. 2-3 gün içinde iyileşme olmuş. fakat(!) bugün yeniden hastalık belirtileri gözlenmiş. basın toplantısına katılan muhabirlerden biri de soruyor: 'peki bu hastalık bir salgına dönüşebilir mi?' yetkili 'şimdilik(!) bir salgın tehlikesi yok' diyor. ama sadece şimdilik.

bir kaç gün içinde bir çok televizyon kanalında 'salgın' kelimesi vurgulanacak ve insanlar korkutulacak. sonra bir bakmışız kendi kendimize 'yok mu bana aşı vuran' diye yollarda gezer hale geleceğiz!

geçen yıllarda ülkemize uğrayıp geçen kuş gribi ölümlere yol açmıştı fakat herhangi bir aşı girişimini ben hatırlamıyorum. ayrıca farklı bir nokta da şu: kuş gribi virusu h5n1, domuz gribi virusu h1n1.. peki insan gribinin virusu ne olacak? bilen varsa öğretsin.

su götürmediği yere çamaşır makinesi hediye ederek oy toplamaya çalışan devlet büyüklerimiz domuz gribi konusunda da örnek davranışlar sergileyeceklerdir. mesela havalimanlarında termel kamera fikri süperdi.

kuş gribinde, kuşlar telef oluyordu. domuzlardan ses seda yok, garip geldi biraz.

velhasıl kelam, ben bu domuz gribine zerre kadar inanmıyorum. isterseniz aşı yaptırana kol saati hediye edin yine de umrumda değil. domuz gribi yok demiyorum, var olabilir, ekime kadar... insanların kandırılacak olmasına üzülüyorum.

ve sıradaki hastalığımız:

(bkz: koala gribi)
dünya sağlık örgütünün yaptığı açıklamada, domuz gribinin dünya nüfusunun 3 de 1 inin .mına koyma ihtimali olduğunu belirtmesinden sonra; geçerliliğini yitiren hedehödö.
recep akdağ "bakın ben yiyorum bi skim olmuyo" dediği an, yerini sükunete bırakacak durumdur.
(bkz: at gribi)
ironidir. hatta bir parça ibneliktir.

elinizin altında internet var, üşenmeyin bir araştırın, son beş yılda bu ülkede kırım kongo yüzünden kaç insan ölmüş. sağlık bakanlığı'ndan tutun medyaya kadar bu konu üzerinde ne kadar hassasiyetle durulmuş. insanlara paçalarını çoraplarının içine sokmaktan başka hangi korunma yöntemleri öğretilmiş. tedavisi, aşısı için ne gibi çalışmalar yapılmış.

sonra domuz gribini araştırın. daha şimdiden bu hastalığın aşısı için yabancı şirketlere ne kadar ödenmiş. bizim aldığımızı bu aşıları yurt dışında çoğu ülke niye yasaklamış.

sonra biraz düşünün, bir yanda her yaz kurbanlık koyun misali insanlarımızı kaybettiğimiz kırım kongo karşısında bu kadar duyarsızlık, diğer yanda henüz bu topraklarda kayda değer bir zarar vermemesine rağmen domuz gribi'nin gündemden düşmemesi.

niye?
bugün yetkili kişilerce canlı yayında 'pazartesi günü 500.000 doz aşı ülkemize gelecek' açıklaması yapılan abartmadır. 500.000 az değil mi? toplam 43 milyon doz aşı gelecekmiş. 6 ay-9 yaş arasına 2 doz yapılacakmış.

neyse... siz aşı olmak için sıraya giredurun, kalırsa son aşıyı da ben vurduracam, söz.

kuş gribi adlı hastalık bundan çok daha tehlikeli bir hastalık. 2-3 sene öncesini hatırlamaya çalışıp ona göre bir kıyaslama yaparsak bu 43 milyon doz aşının maliyetinin neremizden çıkacağını hesap edebiliriz. hatırlatmak isterim ki kuş gribi için herhangi bir aşı gevelemesi yoktu. ee, devir değişti tabi.

(bkz: aşı vurdurun ekonomiye can verin)