bugün

''hamileyim'' diyerek doğmamış çocuğunu dilencilik edebiyatına malzeme yapma furyasından sonra erkek dilencilerin ortaya attıkları bir başka dilenme yöntemi. kadın hamileyim diyor, kendini acındırabiliyor. erkek ne yapacak? hamileyim diyemiyor tabi ama tatlı yalanlar atıyor ortaya ''başka yerden geldim buraya, dolmuşa binecem param yok'' diyerek para istiyor.

geçen günlerde denk geldi böyle bir tane bana, iyi tarafıma denk geldi, kendisi de sempatik bi tipe benziyodu bir şeyler uzattım. az önce yine aynı istekle bir başka kişi para istedi bu sefer ''kardeşim de var'' diyerek kaç para vereceksen x2 yap demeye getirdi. hayatımda en nefret ettiğim şeylerden biri de karşıma herhangi bir şekilde dilenen insan çıkmasıdır. ''ya bi sn dinle, lütfen bak vs vs söylemleri...'' sanki ben ak-saraylarda yaşıyorum da canına yandığım dünyasında sana yardım etmiyorum. neyse buna da bir kaç bozuk attım. az sonra yine aynı sokağın karşı kaldırımından geçerken baktım ki sokağın girişinde her iki kaldırımda da aynı yöntemle para dilenen insan var. biri hemen az önce para verdiğim kişi. öteki ise ilk anlattığım hikayedeki çocuk. tipinden tanıdım. yüzleri unutmam. ''af edersiniz'' zart zurt diye cümleye girecek oldu, tarafına bile bakmadım. sustu. eğer kendisini dinlemeye kalksaydım ''dolmuşa bineceğini'' söyleyecekti muhtemelen.

öyle bir gündeyiz ki artık, kimin gerçek kimin yalan olduğu bile belli değil.

bu yavşaklıktan utanıyorum.
(bkz: bir ekonomik politika olarak dilencilik)
çorba iççem abi diyip şarap alan adamlarda daha cool bence.
bana da denk geldi bunlardan memlekete gidicem yol parası bulamıyorum yardım edermisiniz dedi, tabi dedim sevindi
hadi o zaman terminale gidiyoruz ben bindiricem seni biletini beraber alalım dedim yok ben sonra giderim o zaman dedi ve uzaklaştı. sanırım benimle terminale gelmek istemediği için reddetti yoksa başka bir sebep gelmiyor aklıma.