bugün

'biz halkız' deyip bu yola çıkmış insanları, sürekli nereye kakalasak da elimizdeki hazır %50 nin kafasını karıştırmasalar, mantığıyla 'bunlar pkklı, bunlar kominist' diyerek onları belli bir gruba dahil etmek isteyen akpli çabasıdır.
Kesinlkle yandaş kesimi yanıltma çabasıdır. Lütfen bu oyunlara gelmeyin arkadaşlar. Bu eylemin merkezinde halk var.
korkudandır. ama abdullah gül ve bülent arınçın konuşmalarından sonra görülmüştür ki hükümet de gayet iyi biliyor durumun öyle olmadığını. ben gidemedim, ama her fikirden, her ideolojiden arkadaşlarımın ucundan kıyısından bu eyleme destek verdiğine şahit oldum. hepsinin farklı farklı beklentileri, istekleri var. ancak hepsinin de ortak noktası; haksızlığa, yolsuzluğa, zalimliğe karşı direniş.

ama şimdilerde bu direniş çok önemli bir sınav veriyor. hareketin büyümesi ve genişlemesi, birtakım sorunları da beraberinde getirdi. provakatörlere karşı dikkat edin demeyeceğim, çünkü gayet iyi biliyorum ki oradaki insanların çoğunluğu provakatörlere karşı benden daha hassaslar. fakat yine de bu tarz hareketlere karşı çok savunmasızlar. işte pasif direnişin en büyük problemlerinden birisi de bu. hem içerden hem de dışardan çok fazla kışkırtma var ve bunlara rağmen soğukkanlılığını korumak ve taşkınlığa müsaade etmemek çok zor bir iş.

bunun yanında, zaman ilerledikçe bazı küçük aktivist gruplar sazı eline almaya başladılar. medya zaten hazırda bekliyor, anadolu halkı ise ilk günden itibaren bu hareketi basit bir komünist eylemi olarak görme eğiliminde. direnişçilerin durumun böyle olmadığını kanıtlaması lazım. dediğim gibi, her fikirden; her zümreden insan var orada. bunu göstermek gerekiyor.

ola ki direnişçiler bunu başaramazsa, bu eylemler faydadan çok zarar getirir. hükümetin halk nezdindeki meşruiyeti artar. erdoğanın demokrasiyle bağdaşmayan tutumu bir nevi güven oyu almış olur halktan. bütün bu eylemler de bir kaç hafta sonra unutulur gider.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar