bugün

Nerden baksan tutarsızlık,
Nerden baksan ahmakça!
Bir çok tutarsızlık var ama en önemlisi dinde zorlama yoktur deyip sonra tüm kafirlerin cehennemde sonsuza dek yanacağını iddia etmek ciddi bir tutarsızlıktır. Ateşe bir saniye bile dayanamayan insanı sonsuza dek cehennemde kalmakla tehdit edip sonra zorlama yoktur demek dalga geçmek gibi bir şey. Don Carleone'nin karşısındaki kişiye reddedemeyeceği bir teklif sunup sonra ben asla kimseye zorla bir şey yaptırmadım demesi kadar tutarsız bir durum.
Şu külli irade cüzi irade meselesi. Bu kadar çelişki ve zorlama olamaz, olmamalı.
Circular reasoning. Kendi kendisini ispat etmek icin kendi ortaya attigi argumanlari kaynak gostermesi. Mesela:
- Neden Kuran dogru soyluyor?
- Cunku Allah'in kelami.
- Nereden biliyoruz Allah'in kelami oldugunu?
- Cunku Muhammed oyle soyluyor.
- Muhammed'in peygamber oldugunu nereden biliyoruz?
- Cunku Kuran'da yaziyor.
bu dünyada yasaklayip lanetlediği herşeyi cennette ödül diye sunmak.
tüm evrene hitap ettiğini iddia eden bir kitabın muhammedin hangi karıları alabileceğini, hangileri için yeni izinler çıktığından bahsetmesidir.
Sadece bana secde et diyen tanrının sonra karar değiştirip şimdi de adem e secde et deyip şeytanı oyuna getirmesi. Asıl şeytan tanrı olmasın sakın?
Tutarsızlığın en büyük olanı insanoğlunun davranışları. Örnek versek sayfalar biter mürekkep kurur.