bugün

azyaglibeyazpeynir arkadaşımızın, sabah saatlerini haraketlendirmek amacıyla, ayfonundan attığı 'deve kusu sikse devekusu olur mu?' sorusunun üzerinde kafa patlatırken, pek üretken olduğum şu günlerde bi de şunu teorik bağlama dökeyim dedim - canımdan aziz sözlükdaşlarım.

==tanım==
bu başlıkta, deve kuşu sikse devekuşu olur mu sorusunun hermenötik bağlamda çözümlenmesi yapılacaktır
==tanım==

evet yoldaşlar - düşününüz.. deve bildiğin deve gelip te bir minicik kuşu sikiyor. yok deve - demeyin, dile getirilebilen çoğu şey doğrudur. biz ulu atalarımızdan öyle öğrendik.

şimdi burda kuştan kastedilen şey nedir? "kuş"mu, yoksa bildiğimiz düz kuş mu? deve "kuşu"[nu] sikse de, sikmese de deve kuşudur.. devekuşudur.
yok eğer siktiği, başkasının "kuşu"ysa o zaman deve de kuşun sahibi de sapıktır. cinsel sapık yani - onlardan bi bok olmaz: evrim geçirseler en fazla travesti olurlar ya da ultravesti..

elif (python da biliyoruz piçler) deve gidip te bildiğin kuşu siktiyse, bu deve büyük olasılıkla sübyancıdır - ve hatta insan toplumunda damacana veyahut manken (şu mağazadakiler) sikcisine bile evrilebilir.

sonuç: deve kuşu sikerse, o deveden sakının, hakkında ileri geri çokça laf etmeyin - yoksa döner sizi de siker, bu sefer de deve insanı sikerse, diken ne halta yarayacak sorunsalıyla uğraşacağız biz de.
ciddi bir sorunsaldır. şöyle ki;

deve kuşu sikerse deve kuşu olmaz zannımca ama devenin siktiği kuş eğer canlı kalıp da hamile kalırsa, doğuracağı kuş yavrularının deve kuşu yavrusu olma ihtimali çok yüksek olabilir.
önce teflonun sonra da azyaglıbeyazpeynirin kafasının üstüne kafa patlatan önermedir.
(bkz: kıçına dal girerse dalyarak olur mu sorunsalı)

edit: hacııı sana bii soru? Çöz, söz bak sana kuşu göstercem...
(bkz: ineğini sallayan kuyruğun amacı)
(bkz: kuyruğunu sallayan ineğin amacı)
ağacın kakanız ile uğraşması sonucu ağaçkakan olma sonucu ile olası yüksek bir sorunsal.
horoza sormuşlar;

-tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurtamı tavuktan?

horoz demiş "ben koyar geçerim polemiğe girmem".

misali.

işsizlik bir boşbulunmuşluktur sözü çok doğru. *
Yavru tavşan yuvasından ilk kez ayrılır ve ormanda dolaşmaya başlar. Karşılaştığı ilk

hayvana kendini tanıtır:-'' Merhaba ben TAVŞAN, sen kimsin?'' Karşıdaki hayvan : -''

Bende KATIR'' der.
Tavşanın kafası karışmıştır.-''Nasıl yani?'' der. Katır: _''Benim annem eşşek babamda

at. Onlar birlikte olmuşlar , sonra ben doğmuşum'' der.

Tavşan yoluna devam eder.Karşılaştığı başka bir hayvana kendini tanıtır:-'' Merhaba

kardeş ben TAVŞAN, sen kimsin?'' Hayvan -''Ben KURTKÖPEĞiYiM''der. Tavşan yine

şaşırır.''Nasıl yani?'' der. Kurtköpeği:-'' Benim annem köpek babamda kurt, onlar

birlikte olmuşlar ve ben olmuşum ''der.

Tavşan yine yoluna devam ederken yavaş yavaş aklından bu bilgileri geçirir, ve işlerin

nasıl olduğunu anlamaya başlar. Karşılaştığı başka bir hayvana kendini tanıtır:

-''Merhaba kardeş ben TAVŞAN ,sen kimsin?'' Hayvan:-''Ben DEVEKUŞU'' der.
Tavşan afallar: -''Yok ebenin amı!''..
tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan sorunsalı gibi bir durumla karşı karşıyayız. Unutmayın tavuktan yumurta çıkar, yumurtadansa civciv. *