bugün

oooo sağdıçlarım buraya bakın buraya... ne kadar mükemmel bir uyarı değil mi? gözünü sevdiğimin öğretmenleri ne kadar güzel özetlemişler durumu. tabi hiç dinlemeyen öğrenci açısından bakılmıyor olaya her zamanki gibi. "dinlemiyorsan bari dinleyene saygın olsun deeğ mi hemen, ulan bir kere de şu dersi dinleyen şebeleklerden biri çıkıp desin ki "yok hocam estağfurullah bu sefer de biz dinlemeyiverelim, canı sıkılan, taşşak geçip dersi kaynatmak isteyen arkadaşlarımıza saygı duyalım, onların da canı var onlar da insan sayılır.." ama yok, her şey bizden beklenecek. hepinizi soner sarıkabadayı siksin inşallah! brazzers'taki kel adam misali.

zaten bir öğretmenleri bir de öğrenci işlerinde çalışan memurların ne iş yaptığını anladım şu yalan dünyada. ha bir de müdür yardımcıları var tabi. ama onlar da öğretmen kategorisinde zaten. sağdıç mesela ceketini giymezsin hemen "ceketin nerde?" diye yapıştırırlar sorguyu suali. sınıfta, yatakhanede, orda burda, evde, işte, kerhanede amınakoyiyim, sana ne, demek ki bir müşkülüm var ki giymemişim değil mi? "ceket yok kendin niye burdasın o zaman?" bak bak lafa bak allahını seversen. sen nasıl bir ölü doğumsun da çaktırmıyorsun hocam ya. beynin niye çıkmamış ana rahminden sen doğarken, nere bu beyin, nerde bu devlet! nasıl bir mantık lan bu! sanki ben okulda ceketimi temsilen bulunuyorum. yani asıl olan ceket, ben sadece onu taşımak için varım. ceketim yoksa benim de varolmam için hiçbir sebep yok, hee mi? bu adamları müdür yardımcısı yapmışlar, ne güzel, herkesin kafası kıyak demek ki emir kouta zinciri içerisinde! demek ki adam da kendine misyon olarak sadece ceketini sırtında taşımayı seçmiş. bütün benliği o ceketten ibaret. hay gözlğünü sikeyim senin bir kez daha buradan hocam sözlük aracılığıyla, ellerinden öpüyorum, senin yüzünden bu entryyi girerken bile ceketim hala sırtımda o gün bugündür ceketimsiz yaşayamaz oldum. ceketsiz kendimi cıbıl hissediyorum. banyoya bile ceketle giriyorum. lanet olsun sana.

haa ne diyodum, dağıldık biraz, işte yani dersin konusu beni alakadar etmiyorsa bu senin ve müfredatın suçu hocam. valla dinleyen arkadaşlar da öğretmenin gazına gelip tip tip bakarlar ya konuşan çocuğa, onlara da ayrı bi küfür çeşitlemesi hazırlamak lazım aslında. bi kere de hocadan yana taraf olma be en öndeki gözlüklü piç, bir kez olsun! tamam çok özür diliyorum yumuşakçanın götünü ve iç organların öğrenmene mani olduğum için. of sıkıldım. ben uçar...
şakirtimsi hocalarda ise "şu anda kul hakkı yiyorsun biliyor musun? burda bu dersi dinlemeye çalışan insanların hakkını gasp ediyorsun" diyerek vicdan muhasebesi yapmaya sürükler insanı.ee yarrak konuşmak da benim hakkım diil misen de benim hakkımı gaspettin o zaman.gerçi lisede kaldı bunlar şimdi ki ipnelere laf yetiştiremioz.
kadın hocalardan duyulduğunda ' ahh, nasıl da alındım, özür dilerim hocacığım' etkisi yaratan uyarıdır.

o değil de bunların bir de rütbelileri var. çeyrek asırdır öğretmenlik yapmaya çalışırlar ve ben cinsiyetim kadar eminim ki ta ilk yıllardan beridir dillerinden düşmeyen atıfları vardır bunların ki şöyledir; '' çocuklar ben sizin için çırpınıyorum burada, konuyu anlatıp gitmesini de bilirim''
mümkünü yok ağlarsınız zira kana hitap eder. bel altından vurur öyle böyle değil direk şah damarına...

hayır gören de ultra bir şeyler yapacak sanır. sen öğretmensin konuyu anlatırsın ( bir zahmet ) sonra gidersin. bitti. daha ne atar yaparsın be hoca? burada öğretmenleri kötülediğimi düşünmeyin ancak gereksiz duygusallığa hiç gerek yok. hele de ergenlik döneminde bu tarz yaklaşım çok ters teper.

şu da var ki, her öğretmen öğrencisine sanki onların annesi, babası, arkadaşıymış gibi yaklaşıyor sonra dersine dair bir şey öğretemiyor. kendi mesleğini ev hayatıyla karıştırıyorlar. ya da en azından bokunu çıkarıyorlardır. yine gereksiz duygusallık.

edit malum.
(bkz: sıçmıyorsan sıçana saygın olsun)
hocaların son kozu, bir nevi bel altı cümlesi.
öğrenci artık bundan da utanmıyorsa hocanın yapacağı bir şey kalmaz.
bir sonraki aşama çık dışarı ile sonuçlanır.
hocaya içinden lan o kadar etik olsam dersi dinlerim dedirten laf.
Lise'de en çok duyduğum laflardan sadece bir tanesi.