bugün

her ilanda "deneyimli, en az yüz yirmi sekiz yıl deneyimi olan" şeklinde ibareler görüldüğünde göze daha da çarpan güçlüktür.

yakında "elinde kasa ile doğmuş elemanlar alınacaktır" şeklinde ilanlar görmeyi bekliyorum.
"deneyimli olmayanları almıyolarsa deneyimliler nasıl deneyimli oluyor?" sorusunu akla getiren olay. anca babasının ya da babasının arkadaşlarının yanında çalışarak tecrübe kazanılmalıymış demekki.
işverenlerin temkinli ve tedbirli davranmasıyla yaşanılan zorluktur.
işyerinin çıkarlarını düşündüğü için deneyimli personel tercih edilmektedir.
15 senelik bir özel sektör çalışanı olarak deneyimin önemli olmadığı konusunu öne süreceğim başlıktır. sonuçta deneyimli veya değil, işe alınan tüm çalışanlar bir eğitim-uygulama sürecinden geçirilmektedir ve bu zaman zarfında istesen de istemesen de yapacağın iş sana öğretilmektedir. yöntem ve formül doğru olursa, kişi işine adapte olabilmektedir.
yani kısacası deneyimli olma zorunluluğu aslında kocaman bir balondur, insanlar kandırılmaktadır. sadece bir eleme kriteridir. tamam zeka tecrübenin yerini tutmaz ama zeki adam da o tecrübeyi çok kısa zamanda kazanır.

en kalifiye adamı da işe alsan adaptasyon süreci en az 6 aydır. deneyimsiz elemanı da alsan aynıdır. yani palavradır deneyim. adam düzgün adam ise zaten o işe seçilir.

bir diğer faktör de şudur; çalışacağın her firmayı bir basamak olarak görmek gerekmektedir.. kişi bu zaman zarfında, çalıştığı işe tamamen kendini kaptırmamalı, bir sonraki gireceği iş için her zaman enerjisini hazır tutmalı, zindeliğinden birşey kaybetmemelidir.

böyle hayat devam eder gider işte. bir de iş hayatına girmeyi düşünen insan iş seçmemelidir. en dandik iş bile evde oturmaktan bin kat iyidir. hareket olan yerde bereket vardır, bu unutulmamalıdır.
insanı yalan söylemeye iten sebep. sanki milyarlar verecekler mına koduklarım. sanki müdür arıyorlar her yere. ulen bari her iş için deneyim aramayın. yönetici asistanı için bile deneyim arıyorsunuz ulen bu 20 günde öğrenilecek bir şey. her iş 1 ayda öğrenilebilir kişiliğine uygunsa. tanrı mı arıyorsunuz len ipneler? mına koduklarım. temizlik işçisi için bile kpss isteyebiliyorsunuz. tanrı mısınız len siz? adam yerleri süpürürken yahut wc'de sizin asitli, saygın boklarınızı temizlerken 87'nin karekökünü mü bulacak? bok bulur! evet bok bulur.
mesleğine göre değişir. bazı mesleklerde * tecrübesiz diğer ifadeyle az kullanılmış olması bilhassa arzu edilendir.*
bilakis, deneyimsiz insanlar adı üstünde tecrübesiz olduğu için her işe atlayıp iş bulabilirler çok rahat.
ama gömlek değiştirir gibi iş değiştirireler o ayrı mesele.
asıl deneyimli insanlar hiç bir işi beğenmediği için daha zor iş bulurlar çok istisnai bir deneyimleri olmadıkça..
bir süre sonra illa ki bulacaklardır. herkesin yaşadığı süreç.
(bkz: yatakta en az 2 yıl deneyimli sevgili aranıyor).
türkiyede yeni bir iş kolu olan hede üretiminde çalışacak, prezentabl, giyimine özen gösteren, çay, temizlik ve yemek işleri ile ilgilenebilecek, myo yada halkla ilişkiler bölümü mezunu en az 2 yıl deneyimli, hödö civarlarında oturan askerliğini yapmış ve 4 yıllık sürücü belgesi sahibi olan eleman aranıyor.
(bkz: vasıfsız eleman)
deneyimsizler toplu eleman alımı için *sınavlara tabi tutulurlar.
girersiniz bir bakmışsınız bir büyük şehirde 2000 kişi.
bunun daha diğer büyük şehirleri var.
alacakları en fazla 100 kişi.
yani işe torpili de kat.
durum vahim anlayacağınız.
oy benim dertli başım, kara bahtım kör talihim demeyin.
bu uygun bir referansla üstesinden gelinebilecek güçlüktür.
yoksa ara ara belki bulursun.
bulursun da eğitimini aldığın bölüme uyar mı?
deneyimsiz adamı *en kolay satışçı yaparlar.
o da adını allayıp pullayarak.
şimdi onu bile bulsa millet kırk takla atacak.
yani hayat zor azizim.
daha başından olsa bile.
deneyimsiz olsa bile biraz iyi konuşmayla ve uyanık davranmayla aşılabilinecek bir durumdur.
örneğin iki deneyimsiz çalışacak olan adayı yetkili kişiyle görüşmeye giderler ve yetkili kişi sırayla ikisinede sorar; bu işteki deneyiminiz ne derece ? biri ilk defa bu işi yapıyorum ve deneyimsizim der, diğeri ise deneme süresi verirseniz sevinirim uzun süredir yapmadığım bir deneyim der. bence deneyimsizi deneyimli kılan şey de budur bazı zamanlar.
her sektör deneyimli eleman isterse, bu elemanlar deneyimi nerde kazanacak? diye sordurur.
Doğuştan yeteneklilerin başvurabileceği iş ilanıdır.
zordur kimisine göre fakat, deneyimden kasıt çok önemlidir burda.
mesela, sektör bazında terimsel deneyim olarak adlandırabileceğimiz olaylar
ya da kişinin için de var olan ve deneyimlerle artan "kendine güven" özelliğidir.

8 yıl boyunca, üniversite yaşantım da dahil olmak üzere bu soruyu her zaman sordum kendime. eksik olan nedir diye.
eksik olan sadece kendine güvendir. kimseden olumsuz etkilenmeyin, kendinize güvenin.
en geç 30. gün sektör bazında tecrübeye erişirsiniz.

yani
ilk hafta kendinize olan güveninizi kullanmanız için size gerekli her şeyi öğrenirsiniz.mesela, 1 hafta da 1 ev satacak kadar satış yöntemlerini, gayrimenkul sistemlerini öğrenirsiniz.

olaya gelecek olursak, "deneyimsiz insanın iş bulma güçlüğü" kendine güven eksikliğidir.
yeni mezun 5 yıl deneyimli eleman arayanlar oldukça deneyimsiz insanların iş bulması bir o kadar güçleşecektir.
BAZEN iŞiN BOKU ÇIKIYOR TABi MESELA;
YENi MEZUN 2 SENE TECRÜBELi ELEMAN ARANIYOR DiYE iLANLAR VAR.
yALNIZ BAZEN de deneyim gerçekten gerekli.
Şimdi ot gibi okumuş 3.00 ortalama ile mezun olmuş ömründe hiç işte stajda çalışmamış birisini mi alırsın
yoksa ortalaması 2.50 ama 10 ay global bir firmada iş - staj tecrübesi olan bir öğrenciyi mı alırsın?
Deneyim çok önemli , ben 3 ay bir işte çalışmam dahi bana çok çok şey kattı.
sene 2005;
Ofis 2003 te en az 5 yıl tecrübeli .......... eleman...

alttan yetişen yok diyip gerekli podyumu sağlayamayan insan kaynakcıların sadece işin insan kaynakları kısmını bilmesi sonucu ortaya çıkan saçma dürtü.bir sektör daha battı diye ilan görürsünüz sonra.batar tabi.alttan eleman yetişmiyo diye hayıflanmalar.yetişen elemanıda yol parasına çalış sonra bakarız de kandırmacalar.aranan yeni üniversite mezunu elemanda 5 yıl tecrübe.2 yıl önce çıkan sürüme 5 yıl tecrübe.lise mezununa hanimiş portföyün?
master yapana yaşın geçmiş.kendince portföy oluşturana nerde projen? ne arıyosunuz abicim.aradığınız ne ?
sonra su altı bilimi okuyan adam yönetici işletme okuyan adam depocu matematik mühendisliği okuyan adam yazılımcı.yurtdışında matematikci ararlar bizde matematik mühendisi bildiğin mühendis bu adam.kendi sektörüyle ilgili yapacağı iş öğretmenlik.sonra öğütler öğütler.4 yıllığı bitirinde..istediğim mesleğin bölümünü bitiripte yapamıycaksam kime ne üniversite.

konu sapmadan.tüm iş alımlarını geciktiren zorlaştıran ik cılarında bu düzeninde.!
bir kız için geçerli değil. güzel kızlar kolay iş buluyor deneyimsiz olsa bile. türkiye gerçeği işte.
Allah yardimcilari olsun.
(bkz: catch 22)
Tecrübesiz olmadığın için işe almazlar ama bir yerden başlamadan da tecrübe edinenezssin.
Hayatta dönen kısır döngülerden biridir.
eleman aramayan firmalarda bile çalışabilmiş biri olarak bunların gereksiz önyargılar olduğunu gayet iyi biliyorum.Siz o işi yapmak isteyin ve bunu karşı tarafa hissettirin emin olun sizden faydalanıcaktır. Önemli olan yararlı olup olmadığınız karşı tarafın gözünde.
Saçma salak iştir. insan çalışmadan nasıl deneyim edinecek?
Çağımızın büyük dertlerindendir.