bugün

önümüzdeki günlerde restorasyonu tamamlanarak açılacak bulgar kilisesi.
bulgar kiliseleri hakkında önemli bir anı ;

Balkan Savaşı başlamış ve daha önce birbirlerinin gözlerini oymaktan başka bir şey düşünmedikleri zannedilen Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistanve Karadağ, güçlerini birleştirerek Osmanlı üzerine yürümeye başlamışlardır. Gün gelip, düşmanın Selanik'e yaklaştığıhaber alındığında, tahttan indirildikten sonra buradaki Alatini Köşkü'nde ikamete mecbur edilen sultan II. Abdülhamid Han'ın istanbul'a götürülmesine karar verilir.

Konu aktarıldığında Sultan tepki gösterir: "Dört devletle harp mi? inanmam. Demek Balkanlarda bize karşı ittifak oldu, öyle mi? Peki ama Yunanlılarla Bulgarların birleşmesi nasıl olur? Başta bulunanlar bu ittifakı anlayamadılar mı? Dört Balkan devletinin birleşip bize saldıracaklarını işitsem inanmazdım. Çünkü onların birbirlerine düşmanlıkları, hepsinin bize düşmanlıklarından ziyade idi... Bu nasıl bir gaflettir! Bu devletler birleşemezler ki! Aralarında kilise kavgaları var...”

Karşısında bulunanların, başları önlerine eğik bir şekilde kendisini dinlediklerini gören sultan, meseleyi anlar:"Galiba siz kiliseler mes'elesini hallettiniz!.."
Ülkeye geri kazandırılmış tarihi eser. Orjinal adıyla Sveti Stefan Kilisesi. Bulgar Ortodokslar için tarihi bir önem taşımaktadır. https://www.uludagsozluk.com/r/demir-kilise-1614800/
Ben böyle tarihi binaları çok seviyorum, istanbul'u diğer metropollerden farklı kılan şey tarihi zaten. Böyle yapıların tekrar kazandırılması çok güzel. Hem şu yanyana btb'li çirkin bina mimarisinden ne kadar kurtulursak o kadar iyi.
açılışına erdoğan katılmıştır.

hayat ne garip lan.

görsel
Restorasyonunu akp yaptığı için en ağır eleştirileri alacaktır. Beğenilmeyecektir.
Aldulhamit bulgar ortodoksların isyanlarını engelleme ve ağızlarına bi parmak bal çalmak gibi bi denge potilikasıyla avusturya’da demir dövdürmüş ve istanbul’da bu demirlerden kilise yaptırtmıştır 1898’de. Peki
işe yaradı mı bu politika. ittihatçıların başa geçmesi ve balkan harbine kadar evet.

Peki mimari olarak ne diyebiliriz? Nispeten dikdörtgen şeklinin eni uzunca, boyu ise daha darca bi yapıya sahiptir. Üst kat koro kısmı hacmi yetersizdir. Bunundışında iç mimari, renkler, pencere ve merdivenler oldukça estetiktir. Uyumlu bi rengarenklilik mevcuttur. Gidilip görülmesini tavsiye ederim.

Not: foto benimdir.

görsel