bugün

Sanırım butun dedeler böyle.
Hepsi hayıflanır bunların.
Bizimki zamanında zeytinburnu da 10 donüm yer alabilirmiş.
ah dede naptın sen insan torunlarına bir şey bırakır be.
ulan bi sigara yakılır bu mevzuya.. böyle bi başlık açayım derken önceden açılması.. şaşırdım.
dedem zamanında çalışmasaydı şu an yadigar bir evimiz yoktu.
Net yalandır.
demek deden karılarla bu kentin yarısını yedi heee diye yanıtlanması gereken söylem.

(bkz: dedem karılarla yemeseydi bu kentin yarısı bizimdi)

bende diyorum bu kent niye bu kadar küçük.
Yıllarca söylediğim gerçek. vay mk. O yazar arkadaş anladı demek istediğimi.
Güldüren bir hava basma yöntemidir.
vay mk lise yıllarında kullansaymışız keşke iddiasıdır. iyi kaynatırdık cinelerle.
doğru olma ihtimali de olabilir. Kim bilebilir. misal benim dedem karılarla değil ama, kumarda yemiş hep.
dedemin ağabeyi öldüğünde benim babamlara bile miras kalmış (9 kardeş)
Oğlu hayatı boyunca hiç çalışmadı. Zira bir çok g.menkulü vardı. B.köyde oturuyormuş o da. Bir gün karşılaşabilir miyiz acba.
- buralar eskiden dutluktu.
- e hala dutluk.
- onu diyorum bende. istikrarlı bir dutluk buraların dutluğu.
- dutunu sikeyim sus allasen.
çalışmadan birşeyler sahibi olma hevesindeki yurdum insanı lafı...
bunu söyleyen gencimize, kızımızın muhtemel cevabı "sende paranı benimle yediğine göre senin torunlarda senin için aynı şeyleri söyleyecekler" olacaktır.
şehir efsanesi olan söylem.
yurdum gençlerinin kız arkadaşlarını etkileme amaçlı söylediği en büyük yalanlardan biridir.
burada verilmek istenen mesaj;
"bana baksana sen, ben öyle bir aileden geliyorum ki damarlarımda asil kan dolaşıyor" dur.
ne acı gerçek bu böyle.
bir dönem demek herkes zenginmiş bu memlekette vur patlasın çal oynasın yemiş, içmiş, sevişmiş dedeler.
e o zaman süpürge tohumundan ekmek yapıp yiyenler demek ki madagaskar adasındaki gençlerin dedeleri, yemişler bizi...