bugün

lazcada ateş anlamına gelen sözcük.

ayrıca daçxuri ilk lazca romanın da adı. romanın yazarı ise Murat Ercan Murğulişi.
kitap lazuri yayın kollektifi yayınıdır.
18-19 Haziran arasında yapılan Ayder festivalinde de kitabın tanıtımı yapıldı.
büyük velinimet, dillerimizin ölmemesi için atılmış muhteşem bir adımdır bu kitap. dün yasemininkolyesi sayesinde elime geçmiş birkaç sayfasını karıştırma fırsatım olmuştur. okurken başka bir tat aldım, kitap okumak bambaşkaydı ama lazcasını okumak daha başkaymış.

okuyacak olanlara tavsiyem çevrelerinden ordan burdan ödünç alıp okuyacaklarına gidip alsınlar kitabı. Neticede ilk roman, yazarın eline bir kazanç geçeceğini pek sanmıyorum lakin hiç yoktan zarar etmesin ki devamı gelebilsin. bu güzel adım çoğalabilsin.
Yasemininkolyesi ve busa gibi çok sevgili* yazarların göz atma imkanı bulmalarına rağmen uzaklarda kalıp bu güzel kitaba ve ayrıca ilk Lazca roman olan bu özel kitaba ulaşamamış olmanın hüznünü yaşıyorum; eminim ki çok güzeldir. Laz Kültürünün sönmemesi için verilen bu çabanın, ateşini büyüterek devam etmesini diliyorum.
yasemininkolyesi ve busa' nın okuma imkanına erişip, mavidekiyeşil ve ben ruhsenamcaninoglusedat' ın okuma şansına henüz erişemediği kitaptır. lazca bir kitap olması, ilgi çekici olduğu kadar insanı gururlandıran bir adım. devamı gelmesi dileğiyle.
nena'şkuni va ğurasen
http://www.hurriyet.com.t...aber/18140977.asp?gid=381
--murat ercan murğulişi--
Lazca'nın sadece konuşma dili olarak kalmasının haksızlık olduğunu düşündük
--murat ercan murğulişi--