bugün

onsoz: icerdeki ses duzeyi devamli duyma bozukluguna neden olabilir!

bu sozle anlam olarak ayni, sekil olarak farkli bir deyim anadolu'da siklikla kullanilir, lakin ben hatirlayamadim ve boyle actim basligi. yonlendirme veya ortak olma, belki yetki paylasimi dedikleri seyi tarifler. burada asil olan bu hadisenin nasil gerceklestigidir. toplumsal, siyasi hatta bireysel yonleri var meselenin.

1. davul senin boynuna baskasi tarafindan asildi ve asan kisi tokmagi eline aldiysa; edilgen yapinin dibine vurmussunuz demektir. zahirde iktidar gibi gozukseniz bile asla muktedir olma sansiniz yoktur.

2.

2.1 davul boynunuzdayken kendi rizanizla bir gorev paylasimi dusuncesiyle tokmagi baskasina verdiyseniz, guven tabanli bir iliskiye tekabul eder, risklidir ama hayatta risksiz ve guven olmadan, yani paranoyalarla yasanmaz.

2.2 davul boynunuzdayken kendi rizanizla ama bir eksiklik ve/veya zaafiyetinizden dolayi tokmagi baskasina verdiyseniz, tokmagi eline alan kisiyi secmek sizin liderliginizin testi olur.

3. davulu boynunuza ucuncu bir kisi asti ve ayni kisi tokmagi da baska birine verdi ise, endiseye mahal yoktur. kafa yorup kendini heder etmeye degmez. gun gelir ya davulu da sizden alir veya tokmagi da size verir.

4. davul bonunuzda tokmak elinizdeyken gelip biri tokmagi elinizden aldiysa, kotu bir muzisyensinizdir veya muhtemelen fincanci katirlarini urkutmussunuzdur.

hayata dair durusu imleyen tavirlar uzaktan sesi hos gelen davul sesinden cok tokmagin sahibine bakar.

cevreye verdigimiz rahatsizliktan dolayi ahaliden ozur dileriz!