bugün

Aslında geleceği çoktan sızmış, fakat bugün iyice belli olmuş diyebileceğimiz oyun. Resmi bir açıklama olmasa da henüz çıkış tarihi için Aralık 2018 diyorlarmış.

https://www.gamespot.com/...hots-leaked/1100-6449720/

THQ nun batıp tekrar küllerinden dirilmesiyle bu seriye devam etme kararı almış olmaları şahane.
sadece hikayeyi ve doğal olarak seriyi takip edenler tarafından oynanması gereken hack'n'slash oyunu. hack'n'slash dedim çünkü, önceki serilerden farklı olarak hemen hemen tek bir hat üzerinde pata küte gidiyoruz. dört atlıdan üçüncüsünün atının olmaması da bunda pay sahibi. fakat hikayenin geçtiği dünya ve mekanlar da ata da pek gerek olmayacağı kesin.
önceki oyunlarda ki gibi size açamadığınız kapı, yol veya tırmanamadığınız yerler gibi mekanlar için yeni bir ekipman veriyor ve tüm oyun boyunca başladığınız ilk yere dönüp geçemediğiniz bu yerleri araştıyor ve giriyorsunuz. bu bazen yeni bölgelere ulaşmak demek olduğundan sıkıcılığı bir nebze de olsun gideriyor.
souls serisine benzetildiği söylenmiş ama bu çok fazla değil, %20'lik bir şeydir belki, gerisi bildik darksiders dünyası. benzerlik açısından zorluk işin içine girmiş ki onu artırıp azalta biliyorsunuz bu bakımdan soul serisinden ayrılıyor. ölünce toplanan tüm ruhları kaybetmek ve başa dönmek benzer olsa da yüklenme süreleri çok uzun, balance zorlukta düşmanlar çok zorlu ve dodge yapma imkanı sinir bozucu, bu yüzden sırf hikayeye devam etmek için zorluğu bir kademe indirip oyunu öyle bitirdim ki önermiyorum. bu şekilde de aşırı kolay oluyor; balance'ın bir kademe altında neredeyse hiç taş kullanmadım. yüklenme süresi ve düşman zorluğu gerçekten dengeli olsa oyun daha da keyifli olabilirdi.
işin özü başta da dediğim gibi seriyi ve hikayeyi takip edenler alıp oynasın.
Bu oyunu Xbox Game Pass alınca bi' deneme fırsatı buldum. Malum çok pahalı ve olumlu övgüleri de yok pek, çekinerek başladım oynamaya ama oturuşta nerdeyse bitirmek üzereydim ki durdum.

Öncelikle oyun ne gömüldüğü kadar berbat, ne de övülebilecek kadar iyi. ilk iki oyunu da bir iki defa bitirmiş biri olarak ben benzer kalitede buldum bu oyunu da açıkçası. Sanıyorum ki ilk defa seriye girenler için biraz garip oldu ki normal sayılabilir. ilk oyundan beri bu oyunun mekanikleri hafif kabızdır, üçüncü oyunda da aynı durum devam etmekte. Muhtemelen diğer hack and slash oyunlarıyla kıyaslandıysa dmc 5 falan gibi, kötü bulunmuş olabilir ki normal, o kadar iyi olmadı asla bu seri zaten.

3. oyun, ikinci oyundaki de gibi açık dünya bir metroidvania oyunu. ilk oyun açık dünya sayılabilir belki ama bariz şekilde lineer ilerleyen bir yapımdı, ikinci oyun daha open world konseptinin üzerine gitmişti ki açıkçası biraz açık dünya olsun diye konmuş bir açık dünya hissiyatına sahipti. Bu sefer ise daha anlamlı bir open world yaratılmış. Souls a dönüşmesi durumu da yani zorluk açısından bilemiyorum, ben 30 fps i eski makinemle ucu ucuna yakaladığım için ve arada anlık donmalardan damage yediğim için kolay zorlukta giriştim, 2. oyundaki normal zorluk ile kafa kafaya geliyor diyebilirim. Onun dışında soulslar ile alışveriş yapma, checkpoint mantığı, dövüş mekaniğinin yapısı falan gibi etmenler zaten darksiders içinde vardı ama souls un yaptığı mantığa dönülmüş. Eski oyunlar quicksave alıyordu, bu artık almıyor. Yine soulslar para birimiydi önceden ama bazı ekstralar da bulunuyordu, artık tamamen soulsa dönmüş. Estus Flask gibi bir mantık tam olarak yoktu, aslında biraz karışık burası. ilk oyun baya God of War mantığıyla çalışıyordu, ikinci oyun ise potionlar ile bu durumu sağlamıştı, bu oyunda ise nephilim's bir şey adı aklıma gelmiyor, onlarla health tamamlama işine dönülmüş. Tam olarak Dark Souls ile aynı değil, öncelikle checkpointlerde flaskler yenilenmiyor, düşmanlardan bir ihtimalle geri kazanabiliyorsunuz, flask sayısı oyun boyunca sağda solda bulduğunuz itemlar ile arttırılabiliyor, ek olarak yine Dark Souls 2 de olduğu gibi sağdan soldan lifegem tarzı itemlar bulabiliyorsunuz. Oyun genel olarak açıkçası bolca da veriyor bunları. Dövüş mekaniğine alıştıktan sonra öleceğinizi sanmıyorum kolayca, ikinci oyunda olduğu gibi bir sistem kurulmuş zaten. Perfect dodge ile sağlam damage indirmeniz olası. Bosslarda belki zorlanabilirsiniz, onun dışında pek sizi zorlayacak bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Hikayenin nereye gittiğine dair bir fikrim açıkçası yok, Darksiders 2 yi oynamama rağmen DLClerini zamanında almamıştım, bilmiyorum. Ona da hemen bu yazıdan sonra bakacağım. Ama çok basit şekilde özetlersem Fury'nin 7 büyük günahı kovalaması ve yakalaması üzerine bir senaryo. Açıkçası darksiders hikayelerinin hiç biri ne ilgi uyandırıcı ne de hatırlanası karakterler içeriyor. Olaya dair şöyle bir fikriniz oluyor genelde ve o kadar. Ne War çok çok ilginç durumlar geçirdi, ne Death. Klişe sayılabilecek bir hikayeye de sahibiz zaten, basit ihanetler ve ilginç işbirlikleri yaşanıyor hikayede ara sıra ve o kadar, bu oyunda da çok farklı değil. Fury çok ilginç bir takım olaylar da geçirmiyor. Ya da önceki oyunlarla alakalı ben bir şeyler hatırlamıyorum bu arada, yazdıktan sonra emin olamadım. Ama özellikle 3. oyun çok güzel fırsatları tepmiş. Boss savaşlarında hikayeye olmasa da oyuna ilginçlik katılabilirmiş, çok kasmamışlar. işin ilginci bossların ara sahnelerinde bu durum söz konusu, oyunun içine de koysana, yemin ediyorum oyunu belki biraz saptırırdı ama çok daha akılda kalıcı ve tempoyu değiştirici bir etmen olarak güzel bulunurdu.

Ana silahı dikenli kırbaç olan karakterin comboları diğer iki oyundakiyle neredeyse eşdeğer. 4 adet ayrı güç verilmiş yine diğer oyunlardaki geleneğe sadık kalınarak. Bu sefer portal falan kasmak yerine daha manalı şeylere odaklanılmış. Ateş, Elektrik, Güç ve sanıyorum statik. Her güce de ekstra yetenekler vermişler, misal ateş gücü iki tane hızlı bıçak vermesinin yanında bir de zıpladığınızda ekstra boost vermekte. Lavların içinde hasar almadan da yürümenize olanak sağlıyor artı damage over time ı da söz konusu. Elektrik benim için baya işlevsiz kaldı işin doğrusunu söylemek gerekirse, kendisine spesifik ihtiyaç duyulmadığı sürece ne silahı ne de ekstralarının pek anlamı olmuş diyebilirim, kimi noktalarda yükselip belli noktaya erişmek dışında pek anlamı yok. Güç mesela su altında yürüyebilme ve savaşma, belli noktalara tutunma ve kendisine has engelleri yok edebilme yeteneklerine sahip, ağır da bir silah verilmiş, ki zaten bir iki bölüm ve resmen bir boss bunun üzerine kurulmuş. Keza yine statik suyun üstünde yürüme ve belli duvarlara tutunabilme gibi metroidvania da klasikleşmiş fakat işe yarayan bir özellik getiriyor, hızlı da silahlar verilmiş, hoş bu abilityi aldığım anda kapattığım için oyunu tam sınırlarını anlamasam da muhtemelen kendisine has bir bölüme sahiptir, ama elektrik için aynı şeyi söyleyemeyeceğim, üzerine gerçekten düşünülmemiş pek.

Müzikler ilginç şekilde menü dışında pek bir şey duyduğumu söyleyemem. Grafikler için yine ben düşükte oynuyorum ama önceki oyunların o havasını taşıyor, ne daha iyi görünüyor ne de daha kötü görünüyor diyebilirim. Bunların dışında da pek diyecek bir şey yok sanırım. Önceki oyunları oynayıp sevdiyseniz oynanır. Ama hiç fikriniz yoksa ve eliniz bir türlü alışmazsa sevmeme ihtimaliniz kesinlikle var. Oyunun açılışının da biraz meh olmasından kaynaklı sanırım millet yerin dibine soktu ama yani 2019 da çıkan Star Wars Jedi Fallen Order'dan pek eksiği yok bu oyunun, o biraz daha akıcı sadece, ama burada da yetenekler ve harita dizaynı Fallen Order'dan çok daha güzel. Fallen Order'a övgüler dizip bunu yermekte ne bileyim, Star Wars fanboyluğu mu diye düşündürmüyor değil. Tepkisellik desem ikisinde de çok farklı değil, dövüş mekaniği desem Fallen Order daha akıcı fakat daha hızlı sıkıyor, harita dizaynı falan desem ikisi kafa kafaya gelir, hikaye desen ikisi de gerçekten kafa yormaya değecek senaryolara sahip değil. Yani görsellik olarak bu biraz daha farklı, bu da stil anlayışı da ne bileyim ya, garip.

Edit: Oyunu bitirdim, ve aslında eklenecek çok şey yok. Kinetik için de bir harita oluşturulmuş, puzzleları gereksiz kastırma sayılır ama neyse. Diğer bosslarda da çok orijinal bir şeyler yok. Ben hala elektrik gücüne takılmış haldeyim, ya hiç bir özelliği olmaz mı şu gücün. Ne bileyim misal daha hızlı koşma ver o özelliğe, bazı yerlerden geçerken hızlıca geçmemiz gereksin orada kullan, dövüş sırasında da pasif bir yetenek olarak ardında elektrik bırak yere, düşmanlar çarptığında pasif hasar alsınlar, ya da ne bileyim şimşek oluştur onu at, puzzle a da bazı elektriksel olarak çalışmayan şeylerde kullandırt bu özelliği. Bosslar da yine keza, dümdüz saldır ve dodgela mantığıyla hepsi kesilebiliyor. Neden yani oturup azıcık bunlara çalışılsa daha iyi şeyler çıkabilirdi, ne bileyim bir bossa belki 1 hp verip ama puzzle içine sokturabilirdi, belki diyalogla yine bir boss geçilebilirdi, hadi bunları ana bosslarda uygulama, yan bosslarda falan uygulayabilirsin yani, sonuçta yaptığın şey high fantasy, kim ne diyebilir ki.
batıdan tonlarca ambargo yiyen iran'ın diline arayüz + altyazı desteği olan (üstelik çeviri de kaliteli çeviri) ama türkçe desteği olmayan darksouls benzeri thqnordic yapımı oyun.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar